:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 439,421,025
Активни 503
Страници 2,322
За един ден 1,302,066

Кроникапитализъм съсипва България

Когато и четирите власти са зависими, страдат и демокрацията, и икономиката
Снимка: БГНЕС
Порочните зависимости между власт и "обръчи" лъснаха във възхода и фалита на четвъртата по големина банка. `
Отстъпва ли демокрацията у нас на статуквото и популизма? На този въпрос се опитахме да отговорим в ИПИ през последните няколко месеца. Данните и изводите от най-реномираните международни изследвания и оценки за България отговарят по-скоро утвърдително. Но наистина ли е така и какви са причините?

Оценката на Freedom House в доклада "Страни в преход 2016" показва сериозно изоставане на България спрямо страните от Централна Европа и Прибалтика. Нещо повече, страната ни влошава резултата си спрямо 2007 г., като най-сериозното отстъпление е независимостта на съдебната система. Подобна оценка и тенденции откриваме и в Индекса на демокрацията за 2015 г. на Economist Intelligence Unit (EIU). От доклада на EIU е видно, че България е сред страните, където икономическата криза има непропорционално силен негативен ефект върху политическите тенденции и нагласи, като засилва разочарованието у хората и намалява подкрепата за демократичните и пазарни ценности.

Проблемите на демокрацията, от своя страна, категорично влошават икономическите показатели на страната. В Глобалния индекс за конкурентоспособност (Global Competitiveness Report) за 2016-2017 на Световния икономически форум ясно се откроява, че



България губи конкурентоспособност най-вече заради институционални слабости



Най-ниските оценки страната получава в подкатегориите "пилеене на държавни средства", "протежиране в решенията на правителствени служители" и "обществено доверие в политиците". Първите две подкатегории имат осезаеми икономически ефекти и насочват вниманието към модела на клиентелизъм и икономически популизъм у нас. В допълнение към това, като най-проблематичен фактор пред правеното на бизнес в страната се откроява корупцията. Липсата на напредък по отношение на подкупността се подкрепя и от последното издание на Индекса за възприятие на корупцията на Прозрачност без граници, в което България остава най-корумпираната страна в ЕС.

Допитване на ИПИ сред експерти и студенти също разкрива, че преобладава мнението за отстъпление на демокрацията през последните 5 години - на един студент с положителна оценка за демокрацията у нас се падат трима, които считат, че има влошаване. Като водещ проблем се посочва не просто липсата на върховенство на закона, а въобще липсата на ефективно разделение на властите. С други думи, моделът на обвързване на бизнес и държава наред с опитите за превземане на широк кръг институции, е видим за голяма част от хората.

Темата, която се откроява в проведените от ИПИ фокус групи и допитвания, е съдебната реформа и проблемите на правораздаването въобще. Водещата причина е липсата на ефективно наказание. Силно се подкрепя тезата за една широка коалиция за съдебна реформа. Основните идеи са обвързани с премахването на силното политическо влияние във Висшия съдебен съвет, както и с по-дълбока реформа в прокуратурата. Идеята за независима антикорупционна прокуратура намира подкрепа, но съвсем не изчерпва темата за реформа в прокуратурата - водещите мотиви тук са отчетност и децентрализация.

Както при експертите, така и при студентите изключително силно се проявява негативното отношение към зависимите медии, особено традиционните такива. Международните изследвания подкрепят тези оценки, както и негативната тенденция през последните години. Последното се вижда и от тазгодишния доклад на ЕК по Механизма за сътрудничество и проверка. В него се подчертава "ниската степен на независимост и неефективно прилагане на журналистическите стандарти, което оказва отрицателно влияние върху обществения дебат за реформите". От анкетите, проведени от ИПИ, прави впечатление, че въпреки негативната оценка на младите за зависимите медии, тяхната гледна точка в някои сфери е изключително повлияна от същите тези медии - например по отношение на бежанците и отношението към човешките права.

Допитването до експерти и млади хора очертава



икономическия популизъм като основен фактор за негативните икономически процеси.



През последните седмици се наблюдава сериозно засилване на предизборния икономически популизъм, който често се противопоставя на антикорупционната риторика. Фокусът върху системата на правораздаването обаче е неизбежен и темата за съдебната реформа едва ли ще бъде удавена в блатото на икономическия популизъм и нефинансираните обещания.

Налага се и изводът, че членството в ЕС само по себе си не доведе до категорично разрешаване на предизвикателствата през демокрацията у нас. Негативните процеси от последните години в много страни от Централна и Източна Европа, както и конкретно тези в България, показаха, че не може да се разчита само и единствено на външния натиск в подкрепа на демократичните и пазарни ценности. Напротив, по-голямото предизвикателство е на местната политическа сцена, която е все по-нестабилна през последните години. Тази нестабилност до голяма степен е предизвикана и от попадането в капана на зависимостите между държава и икономически интереси, които отравят бизнес средата, ограничават конкурентоспособността и пречат на растежа.

Проведените през ноември-декември 2016 г. допитвания до експерти и студенти показват ясно обществените нагласи. Хората се поддават на икономически популизъм, като и експерти, и студенти твърдо вярват, че икономическият популизъм води до отстъпление на демокрацията. Възприятията на българите са силно повлияни от зависими медии - политическите и финансови зависимости на традиционните медии и възходът на пропагандните медии се възприемат като ключов проблем. Има силно разочарование от политиката и макар протестите от последните години да се разглеждат като признак за "събуждане на гражданското общество", тези настроения и движения все още не успяват да променят политическата сцена. Липсата на ефективни наказания и слабостите на съдебната система като цяло позволяват корумпирани политици да играят централна роля в управлението. У нас властва кроникапитализъм -



срастване на политическата и икономическата власт



което оформя основните политически процеси и зависимости през последните години. Сривът на КТБ е класически пример за това. Водещи политици потъпкват демократичните ценности - студентите приемат това за основна причина за отстъплението на демокрацията. До голяма степен тези настроения подкрепят аргумента за централизиране на власт и корупция.

Младите хора са по-скоро оптимисти за икономиката, но песимисти за политическата среда и потенциала за промяна (реформи) у водещите политици. Младежите са позитивно настроени спрямо ЕС, но някои виждат европейските средства като източник на корупция. Участниците споделят негативни настроения спрямо традиционните медии и особено спрямо пропагандните медии, но в същото време някои от възгледите им (например по отношение на миграционната криза) са силно повлияни именно от такива медии.

Повечето младежи виждат "събуждане" на гражданското общество в последните години, но отбелязват нуждата от много по-широка коалиция по основните демократични предизвикателства. Макар "изтичането на мозъци" да се разглежда като сериозно предизвикателство, много от участниците са на позиция, че у нас вече има повече възможности и са склонни да останат.

 Как оценявате следните измерения на демокрацията у нас?
23
4093
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
13 Февруари 2017 20:05
А ИПИ независими ли са?

Проблемът е в конституцията, дето казва че съдебната власт е независима.. и я оставя в ръцете на приятелите, роднините и парите. Щото тия трите винаги съществуват и когато няма задължение което да им се противопостави... Се получава това което е в България.
13 Февруари 2017 21:37
В изследването (в статията) много внимателно се заобикаля основната причина за наблюдаваните негативни тенденции - управлението на Б Борисов и партията му.
13 Февруари 2017 22:21
Зависимости и корупция има, но не е там където някои ги привиждат. Съдебната власт е толкова независима от политическата, т.е. от демократично избраната и все пак контролирана от народа, че е зависима от личния бизнес на съдиите и прокурорите и бизнес интересите на техните роднини и приятели, както и от парични и имотни облаги. Решението не е независимостта от политическата власт, т.е. от демократично избраната от народа, а точно обратното - в поставяне в зависимост от народа на съдебната власт.

Независимост на медии ? Възможно ли е въобще това, при положение, че медиите са бизнес (пряк или косвен), зависим от пазара и чиято цел е печалба ?

И не е ли корупция да се вземат грантове за изпълнение на нечии поръчки ?
13 Февруари 2017 22:47
Много слабо тоз път от ИПИ. Някви международни класации, местни студенти таргет групи - числа нахвърляни без смисъл и грам анализ.
В България продължават да се изпълняват плановете по доставките.
Преди беше на продукция разна, сега само на чисти кинти.
Къв кроникапитализъм, кви пет лева?!
Имаме се местни назначени хора и те си вършат работата за малък комисион.
Тоя сезон ще посрещнеш и назначиш толкова и толкова летуващи от Сибир в хотела си - за плащане не питай.
Айде, поразмърдай се и вкарай там колкото ти е казано в офшорките на "Виолончелиста" в края на годината.
С КТБ беше добре, сега вижте там без да се мотате и уредите 2-3 милиарда и от другата банка.
Няма да ви е шубе - данса, прокурори ви покриват плътно и никой не може с пръст да ви пипне.
Не се туткайте с Белене и тръбите. Важно е договорите да са подписани засега, а после другото е фасулска работа.
И не забравяйте за борда - който успее да го бутне до живот е осигурен.
13 Февруари 2017 23:03
Всичко в статията е вярно.
Но въпросът е как да разрушим кроникапитализма? Като гледам нивото на форума - няма как. Надявам се обаче да има критична маса българи, които наистина да са готови да се борят срещу обръчите и обслужващата ги държава!
13 Февруари 2017 23:07
Проблемът е в конституцията, дето казва че съдебната власт е независима.

можеш ли да цитираш конституция, в която съдебната власт не е независима?
13 Февруари 2017 23:41
Четиво за отчитане на дейност и оправдаване на приходи/разходи. Изброените обществено-политическо-икономически язви са такива у нас, каквито са и в "старите демокрации". В нещо там са по-слабо проявени, в друго - доста по-силно. За непредубедените и непромитите мозъци е пределно ясно, че се касае за внесени модели и практики, това е днешният развит капитализъм в либерално-тоталитарната му форма.
14 Февруари 2017 08:31
ИПИ са открили Америка под формата на кроникапитализъм. Само дето са упущили да съобщят те от кого са "незвисими", в смисъл отде им идат грантовете. За таквиз "изследвания" да се чуди човек кой продължава да финансира това "Дружество за разпространение на квото не трябва" с гръмкото име институт.
14 Февруари 2017 08:41
Тази притча за независими власти е най-тъпото нещо което ни пробутват вече 30 години. Даже има хора, които са убедени, че има такава ... някъде. Каквато и да е власт се упражнява от ... хора. Независими хора - няма. Извод - независими власти няма. Единствения ефект от празнословието за независимостта на властите е, че създава илюзия в обществото и от там напрежение в него. Напрежение в обитателите на една държава, град, паланка, село, квартал и т.н. е начин да се контролират обществата в тяхна вреда. Ако беше нещо полезно независимостите на отделните власти нямаше така настойчиво да ни го пробутват.
14 Февруари 2017 08:41
В следващия брой горещо препоръчвам да бъдем запознати с изследванията на Института за свободен капитализъм "Атлас".
Съдействам, като за начало, щото просто не мога да се стърпя да не споделя с форумците поне глътка от най-чистата водица на единствената и свята Истина:
МАНИФЕСТ

За принципите и възможностите на Капитализма Андрю Бърнстийн
Капитализмът е единствената система, основана на принципа, че всеки индивид притежава собствения си живот. Капитализмът е единствената социална система, в която индивидите са свободни да преследват своя рационален личен интерес, да притежават собственост и да се възползват напълно от своите действия. Той свързва в едно индивидуалните права, ограничената държавна намеса и политическата, интелектуалната, и икономическата свобода.

Колкото по – капиталистически ориентирана е една култура, толкова по – големи са нейните свободи и богатство

Това е оценката на историята. Само за два кратки века капитализмът издигна жизнените стандарти на хората до нива, които бяха немислими преди. Често се забравя днес, че Европа приличаше на страна от Третия свят – разкъсвана от глад, чума и неописуема бедност. Но не за дълго.

Кога за последен път е върлувал глад в някоя капиталистическа нация – независимо дали в Западна Европа, Северна Америка или Азия? Съединените американски щати никога не са страдали от недостиг на храна в своята история. Капитализмът създаде изобилие, непознато дотогава в човешката история, позволяващо на стотици милиони хора да живеят днес по – добре, отколкото царете в миналото.

По – малко капитализъм означава повече бедност

Но некапиталистическите общества – фашисткия, социалистическия, военния или теократичния режими – заробват своите граждани и ги принуждават да живеят в бедност. В много африкански страни жизненият стандарт се измерва с един – два долара на ден. В Северна Корея десетки хиляди умират от глад. В Куба хора загиват в опитите си да доплуват до свободата си в САЩ. Милиони потиснати от режимите хора по целия свят желаят да имигрират в Свободния Свят. Но кой в капиталистическия свят желае да имигрира в Камбоджа?

....

Превод: Александър Бухчев

Ако разни имена като Красен Станчев се мотаят едновременно из сайтовете и на двата института, да не се чудите. Човекът, като типичен пазарник и борец за свободен капитализъм, е на държавна заплата в държавен университет.
14 Февруари 2017 08:47
Много сбъркан МАНИФЕСТ.
14 Февруари 2017 08:55
Кога за последен път е върлувал глад в някоя капиталистическа нация – независимо дали в Западна Европа, Северна Америка или Азия?


"The Grapes of Wrath". И керваните от каравани навсякъде по УСА.
14 Февруари 2017 09:02
Definition of crony
plural cronies

: a close friend especially of long standing : pal <played golf with his cronies>

See crony defined for kids
Examples of crony in a sentence

The mayor rewarded his cronies with high-paying jobs after he was elected.

<the criminal's cronies were also closely questioned about the illegal gambling operation>

Малко прилича на Корни. Дали ще имаме корнисоциалдемокрация?

14 Февруари 2017 11:28
Кога за последен път е върлувал глад в някоя капиталистическа нация – независимо дали в Западна Европа, Северна Америка или Азия?
E, хайде няма нужда. В Африка под път и на път има глад и мизерия. Но ето за организирания такъв от недалечното минало:Натисни тук
14 Февруари 2017 11:35
Натисни тук

14 Февруари 2017 11:35
Хм, какво означава "пазарни ценности"? Да купиш евтино, да продадеш скъпо? Аз да спечеля, а друг да загуби?
14 Февруари 2017 11:40
E, хайде няма нужда. В Африка под път и на път има глад и мизерия.

Пък в САЩ десетки милиони жиеят на ваучери.
И в капиталистическа Русия до там я докараха.
14 Февруари 2017 11:42
Хъ! И откога допитванията между експерти и студенти са меродавни за определяне на настроенията и мненията в обществото? То верно, че Сульо, Пульо и Марульо- вече всички са студенти, няма ограничения за качество и ниво, ама все пак?
14 Февруари 2017 11:46
Ето пример за "пазарни ценности", ама от едно друго време и от eдни други географски "нашенски" ширини:

"— Не може! Не бива! Тия хора са отворили дюкяни алъш-вериш да правят, а не мишки да развъждат — убеждаваше я той. — Ако аз не поръчам, ако други се не почерпят, от какво ще живеят хората? Дюкян е то, не е върбова сянка! Минеш ли край него, отбий се, та и в твоя да се отбият! Тъй знам аз! "
14 Февруари 2017 15:33
Доста е нахално да наречеш истинската пазарна икономика "кроникапитализъм" и за капак да намесиш демокрацията вътре....
14 Февруари 2017 18:29
Соросоидалната формация Фондация "Институт за пазарна икономика" е на чужда хранилка и ще изинститутства това, за което й плащат. ФОНДАЦИЯ. Толкоз.
НПОтата станаха "институти" в колониите по широкия свят. Някъде, където се осефериха, просто ги прогониха. Тук "институтите" са на уважение и почести от страна на компрадорската администрация...
14 Февруари 2017 18:53
ИПИ са открили Америка под формата на кроникапитализъм. Само дето са упущили да съобщят те от кого са "незвисими", в смисъл отде им идат грантовете.
бе направо са си ги написали:
Нашите проекти са подкрепени от:

America for Bulgaria Foundation
Balkan Trust for Democracy
Bulgaria Fund
CEE Trust
Bulgarian-American Enterprise Fund
C.S.Mott Foundation
EU
Center for Social and Economic Research
Center for International Private Enrerprise
European Comission
FAO of the UN
FIAS
Freedom House
Friedrich-Nauman Foundation
Konrad Adenauer Foundation
GTZ
Management System International
MATRA KAP
Michigan University
Handwerksammer Koblenz
National Endowment for Democracy
Open Society
Open Society Institute - Budapest
Phare Access
Phare International Institute for Applied System Analysis
The German Marshall Fund of the United States UNHCR
United Nations Development Program
USAID
Vienna Institute for International Economic Studies
World Bank

Прочетете повече на: http://ime.bg/bg/partniori/#ixzz4YgAdYDLN
15 Февруари 2017 06:55
http://bgnes.com/bylgariia/kriminalni-i-syd/4489084/
Председателят на тричленния съдебен състав на Апелативния специализиран наказателен съд (АСНС) Даниела Росенова Иванова, който вчера пусна от ареста скандално известния кмет на с. Галиче Ценко Чоков, днес ще се яви пред съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) като кандидат за председател на съдебната инстанция.


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД