Музика, рисуване, спорт и технологии - това са част от предметите, за които нормативът за преподавателска работа ще бъде намален. Това предвижда проектонаредбата на просветното министерство за нормирането и заплащането на труда на учителите, която трябва да замени сегашните две наредби, уреждащи тези въпроси - от 2008 и от 2010 г. Проектът запазва в значителна степен досегашните механизми за определяне на нормите за преподавателска работа, условията за разкриване на работни места за педагогическите специалисти и реда за определяне на работните заплати и допълнителни трудови възнаграждения. Намалението на норматива обаче ще позволи на преподавателите по-лесно да го изпълняват.
В момента минималната преподавателска норма за учителите по труд и техника е 792 часа годишно - най-висока от всички останали. Предложението на МОН е тя да се намали на 700 часа. Намалението по музика, хореография, изобразително изкуство, физическо възпитание и спорт е по-малко - от 720 на 700 часа. Това обаче няма да се отрази на заплатите на преподавателите, те ще останат на същите нива, уверяват от МОН. И припомнят, че преди година бе намалена преподавателската заетост по предмети като история, география, философия, религия и гражданско образование - от 720 на 684 часа, но заплатите отново бяха запазени.
При неизпълнение на норматива би следвало възнаграждението да се намали. В този случай наредбата предвижда допълнителна защита по Кодекса на труда - корекцията ще се прави само със съгласие на служителя. "Т.е. ако един учител откаже по-ниска заплата, директорът ще трябва да му намери допълнителна работа, дори и административна", разтълкува председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиан Петров. "Намаляването на норматива може да се отрази върху заплатата на учителя единствено ако на училищно ниво часовете на този преподавател се намалят допълнително. В този случай директорът договаря съкращаването на възнаграждението лично с учителя", посочват и от МОН. Повечето часове над нормата пък би следвало да доведат и до пропорционално увеличение на заплатата.
От министерството коментираха, че намаляването на нормативите ще доведе до разкриване на повече работни места. Ако в дадено училище няма кой да поеме повече от половината учебни часове по даден предмет, учебното заведение трябва да назначи допълнителен учител по предмета.
Наредбата предвижда преходен период за предстоящата учебна година. "За учебната 2017-2018 г. при възлагането на по-ниска от минималната норма преподавателска работа на педагогическите специалисти от основните училища основната им работна заплата може да не се намалява при наличие на средства в училищния бюджет", пише още в наредбата. Освен това минималната норма може да бъде допълвана с часове по самоподготовка, поясняват от МОН. Проблемът с основното образование е, че децата вече ще завършват този етап след седми, а не след осми клас.
ПОЗИЦИЯ
Според синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" поправките са козметични и няма да доведат до очакваната реформа. Оттам отдавна настояват всички учители да имат еднакъв норматив, каквато е била препоръката на Комисията за защита от дискриминация през 2008 г. Настояването им е всички да започват от 684 часа, а оттам нататък всяка допълнителна работа да се заплаща. По думите на Петров все пак някои видове допълнителна работа са били включени в заплащането (например часа на класа), но не и например работата в мултикултурна среда, както са настоявали от профсъюза.
ДОПЪЛНИТЕЛНО
В брутната заплата на учителите ще се включват следните допълнителни трудови възнаграждения - за изпълнение на учебни часове над минималната норма, за професионално квалификационна степен, за преподаване на предмети на чужди езици, на класен ръководител (за консултиране на родители и водене на училищна документация), за безплатна храна, за проверка на изпитни материали от НВО, за постигнати и резултати и др. Допълнителните възнаграждения за постигнати резултати ще се изчисляват чрез оценяване по специални критерии, по които всеки учител може да получи общо максимум 100 т. Планирането на учебния процес ще носи 14 т., получените награди 30 т., работата със застрашени от отпадане ученици - 8 т. и т.н. Всяко училище ще може да променя броя точки, които дава за всеки критерии, като корекцията не бива да надхвърля 20% за всеки отделен показател.
|
|