Историята с машинното гласуване започва по времето, когато се пишеше вторият вариант на Изборния кодекс през 2014 г. Тогава в чл. 206 бе записано правото на избирател "по свой избор да гласува с хартиена бюлетина или с бюлетина за машинно гласуване". Това общо право на избор при начина на подаване на глас е изпробвано в тестов режим - в пилотен проект са използвани 500 машини, както и същият брой машини в реален режим на гласуване. Тестовият период приключва с президентските избори в 2016 година, след което по закон следва изборната администрация да осигури изпълнението на гореспоменатата норма от чл. 206.
Във всички случаи на тестово или частично приложение устройствата са наети, т.е. внесени от Холандия, и след приключване на проекта
са върнати на собственика
Ако подминем съдебната инстанция, до днешната разправия се стига заради законовата норма и отсъствието на каквато и да е техническа готовност за нейното изпълнение. ЦИК обявява обществена поръчка на 10 февруари за "Осигуряване/наемане на специализирани устройства за машинно гласуване за произвеждане на изборите за народни представители на 26 март 2017 г.", оповестена на страницата на ЦИК минути преди 22 часа. За мероприятието са заделени 12.5 милиона лева, или по 1000 лева на устройство, при необходими поне 12 500 машини за всяка от откритите секции. Такава би била цената на производител, ако се съди по достъпната обща информация за цените на устройство със сходни параметри. Така че честито на вносителя, ако такъв все пак се яви на конкурса. Защо ЦИК е проспал две години и не е потърсил местен производител с готовност да достави устройства през 2015 година, остава открит въпрос.
Невъобразимо кратките срокове за изпълнение на задачата не предполагат участието на друг кандидат освен вносителя на 500-те устройствата от предходните пилотни и тестови фази на проекта. Той има предимството да разполага с контакти и опит с партньори от Холандия и при така "неустоимо" планирания бюджет
едва ли ще загърби златния шанс
Още повече че тази година ще бъде нулева за наличните в Холандия устройства. Министърът на вътрешните работи на Кралството Роланд Пластерк обяви преди седмици, че за разлика от последните десетина години на предстоящите на 15 март парламентарни избори всички бюлетини ще се подават само на хартия и ще се броят ръчно. Макар и крайна, мярката е единствената възможна, за да се предотвратят всякакви опити чрез киберпрестъпления да се фалшифицират изборните резултати.
Така става много вероятно да използваме устройства, които самите холандски власти са предпочели да не използват в името на сигурността на демократичната процедура. Няма да спра да задавам баналния въпрос - кой ще носи отговорност за сертифицирането на всяко едно от доставените устройства и ще поеме съответно отговорността за надеждната им работа. Надявам се, че членовете на ЦИК пълноценно разбират всички възможни последствия от допускането на несертифицирани устройства до "преброяването" на бюлетините. Ясно е, че са колективен орган и няма как да им бъде вменена индивидуална отговорност. Освен ако, не дай си Боже, се стигне до фактически обосновано оспорване на изборните резултати заради използването на "нередовни" устройства.
Към сметката ще се добавят и експлоатационните разходи за обслужването на машините. Оператори ще трябва да има и в което и да е населено място с двадесетина гласуващи, и в посолството в Сеул например, където на последните президентски избори са подадени 31 гласа. За да направим абсурда по-пълен, ще припомним, че една от причините да се настоява за машинно гласуване са съмненията в преброяването, в частност в преброяването на преференциите. В Сеул, както и във всяка секция зад граница преференции по принцип няма. За 5-6 минути ще се преброят наличните бюлетини със или без наличието на технологичното бижу.
Честито на командирования оператор,
по-точно на командированите оператори по всички краища на света.
Нормата от чл. 206 на Изборния кодекс е по принцип спорна. Щом като има съмнения в точността на отчитането на изборните резултати на равнище секционна избирателна комисия, е редно технологията на отчитане да се промени. Има поне три начина това да се случи и всички те по един или друг повод са били обсъждани, а някои дори изпробвани на предишни избори. Единственият общ за всички тях недостатък е, че не се нуждаят от допълнителен бюджет. Друго си е да поподстрижеш овцете.
--------
*Авторът е бивш член на ЦИК
|
|