Просветното министерство ще покрива транспортните разходи на близо 90% от пътуващите учители, а не само на 75% от тях, както произтичаше от приета през януари т.г. наредба. Това предвиждат поправки във въпросния нормативен акт, предложени вчера от служебния просветен министър проф. Николай Денков. Според тях държавата ще поема пътните на учителите, които преподават в населени места до 30 хил. души. За целта през 2017 г. ще са нужни 13.1 млн. лв.
Преди няколко седмици учители алармираха, че са оставени сами да плащат транспорта си до друго населено място. Причината бе новият училищен закон, според който държавата покрива разноските за път не на всички пътуващи педагози (както досега), а само на тези, които пътуват до малки населени места. Според наредба на МОН от 16 януари т.г. за малки бяха определени местата с до 5000 жители. Така 25% от преподавателите, например в градове като Мездра, Трявна, Елена, Симитли, Царево, Белослав, Котел и т.н., се оказаха принудени да заделят от заплатата си, за да стигнат до работното си място. Тогава от МОН прехвърлиха проблема на училищата.
От екипа на проф. Денков обаче са събрали допълнителна информация и са установили, че недостигът на педагогически специалисти засяга и институциите в населени места с до 30 000 жители и отнемането на правото за възстановяване на транспортните разходи ще доведе до напускане или липса на квалифицирани кадри в училищата. Затова новото предложение на МОН е държавата да покрива транспорта на пътуващите учители, които преподават в селища с до 30 000 жители.
В момента държавата покрива транспортните разходи на около 12 300 учители, което е 74% от всички пътуващи педагогически специалисти. "След промяната в наредбата ще бъдат обхванати 90% от педагозите, които преподават извън населеното място, в което живеят. Това са над 14 600 от общо 16 500 пътуващи учители", изтъкват от МОН.
|
|