:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 164
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Формула за минималната заплата трябва да има до юни

Проект на механизъм за това как да се определя минималната заплата трябва да бъде разработен до средата на годината, за да се постигне "прозрачна политика в областта на доходите от труд и жизнения стандарт, изградена на базата на обективни принципи и механизми". Служебният кабинет си е поставил амбициозната цел да завещае на редовното правителство формула, която да е обсъдена и приета от социалните партньори. Това става ясно от целите на министерството на труда за 2017 г. В същото време партиите се надпреварват в предизборната кампания да обещават скок на минималната заплата без никакви условия.

Бизнесът и синдикатите са съгласни, че подобен механизъм трябва да има, но съществено се различават по показателите, които той трябва да включва. Асоциацията на работодателите, в която влизат четири от петте национално представителни организации, представи позицията си на служебния министър Гълъб Донев. Според бизнеса минималната заплата трябва да се определя между границите на линията на бедността (за тази година тя е 314 лв.) и съотношението между минималната и средната заплата в България, което да не е по-високо от средното за ЕС съотношение. Работодателските организации предлагат да се заложат 12 критерия, които да влияят върху минималното заплащане - средната заплата, инфлацията, икономическият растеж, заетостта, производителността на труда и др. "На ниво бранш и предприятие могат да се договарят и по-високи размери, като споразуменията обвързват подписалите ги страни, респективно техни членове", пише в позицията на работодателите.

От КНСБ вече настояват минималната заплата да е поне половината от средната, стана пък ясно след среща на синдиката с ГЕРБ. Към декември средната заплата е 1012 лв., т.е. минималното възнаграждение би следвало да е 506 лв. Средното съотношение в ЕС се движи около 45 на сто.
866
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД