Министерството на здравеопазването e отказало трансплантация в чужбина на 9-годишно момче. Байрям Али от две години е в тежко състояние, на хемодиализа, и е имал разрешение от фонда за лечение на деца, съобщи Би Ти Ви.
Момчето има бъбречни аномалии по рождение, от 11-месечно е с хронична бъбречна недостатъчност. Близките му кандидатствали във фонда за лечение на деца за бъбречна трансплантация в Германия, като донор е бабата на детето. Байрям е получил одобрение от фонда през ноември м.г. Той и баба му е трябвало да летят за Германия вчера, но от фонда им обяснили по телефона, че от министерството на здравеопазването не са одобрили т.нар. формуляр S2 с аргумента, че трансплантацията може да бъде извършена в България.
"Решението, че детето може да се лекува в България, е взел зам.-министърът на здравеопазването Атанас Кундурджиев", обяви пред Би Ти Ви Пенка Георгиева от обществения съвет на фонда за лечение на деца. Самият фонд и лекарите, които го консултират, обаче явно смятат, че у нас операцията не може да се извърши, дори от фонда изразяват съжаление, че програмата за бъбречни трансплантации за деца в "Пирогов" е спряна преди няколко години.
Според Пенка Георгиева проблемът не е, че трансплантацията няма да бъде извършена в чужбина, а че МЗ се поставя над обществения съвет и взема еднолично решение. "Преди седмица имаше скандал в обществения съвет за едно шестмесечно бебе, което българските лекари искат да трансплантират чернодробно у нас, въпреки че нямат опит. МЗ трябва да излезе официално и да обяви какъв опит имаме и каква е успеваемостта на трансплантациите на деца в България", каза тя.
Детето е поканено за консултации в болница "Лозенец" в София, откъдето са обявили, че могат да извършат трансплантацията, съобщи Би Ти Ви. През 2012 г. Правителствена болница беше заплашена от отнемане на лиценза за всякакви трансплантации. Това стана след проверка по сигнали на родители на деца, починали след чернодробни трансплантации в болницата. Тогава агенцията по трансплантация обяви, че лечебното заведение не отговаря на критериите за трансплантации най-вече поради липса на достатъчно специалисти и брой операции, нужни според медицинските стандарти за тази дейност. До крайната мярка така и не се стигна. Година по-рано близките на двама пациенти с бъбречни трансплантации заведоха дела срещу Правителствена болница. Единият от пациентите е починал след операцията, а другият е експлантиран, тъй като е получил сепсис 2 месеца след операцията. В Правителствена за 12 години са направени едва 12 трансплантации на бъбрек от жив донор при 110 в Александровска болница. Миналата година в "Лозенец" не е имало нито една такава операция.
От МЗ обещаха коментар днес.
|
|