:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,707,866
Активни 416
Страници 18,796
За един ден 1,302,066

2/3 от бизнеса недоволства от качеството на висшистите

В следващите 5-10 години ще се търсят предимно кадри с техническо образование
61% от работодателите у нас не са доволни от своите кадри с висше образование и смятат, че те имат нужда от допълнителни знания. 17% пък са категорично недоволни от подготовката на студентите у нас. Това показва електронно анкетно проучване на Българската търговско-промишлена палата между 31 януари и 3 февруари т.г.

Неудовлетвореността на работодателите от знанията на завършилите висше образование у нас се потвърждава за поредна година, като резултатите са сходни спрямо предходните проучвания. В сравнение с м.г. обаче има леко подобрение. През 2016 г. например недоволните шефове са били 67%. Изключително разочаровани от подготовката на младите си служители м.г. са били 20% от работодателите, а т.г. те са 17%. Доволните от образованието на висшистите у нас т.г. пък са 22% срещу 13% за м.г.

Липсата на професионални умения е най-посочваният от работодателите пропуск при младите хора - според близо 80% от тях. Неумението за работа в екип е отбелязано от близо 40% от бизнеса. Близо 33% от фирмите считат, че младите нямат достатъчно езикови знания, а според 31% - и предприемаческо мислене. Всеки трети наш ръководител на фирма смята, че служителят му няма базисни икономически знания. Липсват и практически познания, както и умения да се прави връзка между теоретичната подготовка и нейното практическото приложение. 41% от работодателите са обучавали допълнително наетите от тях млади хора заради пропуски при образованието им. Едва 8% от бизнеса е случил на добре подготвени кадри, които не е било нужно да обучава допълнително.

Работодателите открай време настояват да има реална връзка между образование и практика, както и финансирането да не бъде единствено на брой учащи. Според тях трябва да се увеличат часовете за практическо обучение, а лекциите да се съобразят със съвременните научни постижения. Членовете на БТПП смятат и че е нужно външно анонимно оценяване на нивото на завършващите средно образование или университет, тъй като "сега се пишат оценки, които реално не отговарят на придобитите знания". Бизнесът не се отказва и от идеята студентите, чието обучение се плаща от държавата, да бъдат задължени да работят определен брой години в страната.



НЕДОСТИГ

Бъдещето е на "технологичното" образование, сочат данните от анкетата. Над 70% от анкетираните прогнозират, че през следващите 5-10 години ще са им необходими специалисти, завършили техническо образование, а 35% - хора с икономически профил. Бизнесът изпитва основно недостиг от квалифицирани кадри, завършили машинно инженерство (44%), електротехника (26%), икономика (15%) и компютърна и комуникационна техника (13%). Липсват още средни изпълнителски кадри като стругари, фрезисти, шлайфисти, монтьори и др., които не могат да бъдат компенсирани от назначаването на инженери.
61
3479
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
61
 Видими 
20 Февруари 2017 19:58
Някога, след като завърши, човек почваше да учи от колегите професията. Нищо ново. Е, във фирми, където не полагат усилия да си задържат старите и подготвените, е мъка. А знам такива.
20 Февруари 2017 20:02
61% от работодателите у нас не са доволни от своите кадри с висше образование и смятат, че те имат нужда от допълнителни знания. 17% пък са категорично недоволни от подготовката на студентите у нас.

А 6% са мислели за самоубийство вследствие на тежката депресия, докарана им от ниското качество на висшистите.
20 Февруари 2017 20:13
Висшистите недоволстват от качеството на бизнеса и отиват навън- където и на пост за среднист пак няма да чуват претенциите на бизнеса у нас.
20 Февруари 2017 20:40
2/3 от бизнеса недоволства от качеството на висшистите
20 Февруари 2017 20:45
поредната дивота! вероятно най-голямо недоволство предизвиква у "бизнеса" желанието на хората да получават заплати.
20 Февруари 2017 21:12
WYPIWYG
20 Февруари 2017 21:14
Образование без пари не става. Бизнесът да даде пари, много пари и ще има качествени кадри. Пари не само за студентите, но и за преподавателите, защото за мизерно заплащане, никой няма да стане преподавател във ВУЗ.
20 Февруари 2017 21:17
ум и разум с пари не се купуват
сит търбух за наука глух
20 Февруари 2017 21:43
Никога не показват статистика колко са инвестирали в образователната сфера, а само мрънкят обилно и после се качват на колите си за по 200 000 лв.
20 Февруари 2017 21:45
Викам ти "бизнесмен", щото не ти знам името, ама като ти гледам бизнеса - да те _ _ _ и "бизнесмена!"
20 Февруари 2017 22:27
генетик
20 Фев 2017 21:43


20 Февруари 2017 22:29
поредната дивота! вероятно най-голямо недоволство предизвиква у "бизнеса" желанието на хората да получават заплати.

Че то си е за недоволство!
Сега ще трябва да дават ЦЕЛИ 200 и кусур евра на месец минимална заплата.
Че туй си е жива мъка за бизнеса.
20 Февруари 2017 22:36
баси андрешковците, а дежурко?
20 Февруари 2017 23:01
Над 70% от анкетираните прогнозират, че през следващите 5-10 години ще са им необходими специалисти, завършили техническо образование, а 35% - хора с икономически профил.

*****

Тука Математиката ряпа да яде!

П.П. Понеже не ми излиза емотикончето с покланящото се човече приемете, че на мястото на звездичките е то. Изразявам преклонението си пред българския бизнес, който иска висшисти на по 25-30 години с два три езика и минимум 5 години стаж по специалността. Освен това иска и да има и икономически познания, но те да съвпадат с неговите, щото иначе става страшно. За висшиста! Ха!За малко да забравя! И когато въпросния висшист отговаря на всички условия на "бизнеса" поиска заплата от 1000 - 1500 лв/м го гледат като извънземен и го питат има ли понятие къде се намира.
20 Февруари 2017 23:05
WYPIWYG
20 Февруари 2017 23:13
Не пишете половината истина. Защо криете кой в случая наричате бизнес? Тези, които ще фалират, ако минималната заплата стане 650 лв.? Или тези, представлявани от работодател, известен повече като Киро Гела?
20 Февруари 2017 23:21
2/3 от бизнеса недоволства от качеството на висшистите
бре, бре. ти да видиш, очевидно за пет години всички тези недообразовани са станали висшисти. щото, както знаем, през 2012
Над 80% от работодателите у нас са с ниско образование

Натисни тук
20 Февруари 2017 23:25
2/3 от бизнеса недоволства от качеството на висшистите

Биснеса? Кой бизнес?
Този същия, за който не много отдавна имаше изследване, че преобладаващата част (по спомен май 80%) са със средно образование? Тия същите са станали начетени и дават оценки за висшисти?
20 Февруари 2017 23:43

Ъъъ,как беше :С трици маймуни/вишисти/ се не ловят и от пр##ня боя не става!
20 Февруари 2017 23:58
А това, което днес се нарича висше образование, е друга тема. Познавам не малко хора, сдобили се с диплома, но същевременно с IQ 90!
21 Февруари 2017 02:03
Защо криете кой в случая наричате бизнес? Тези, които ще фалират, ако минималната заплата стане 650 лв.?

Да повторя това което написах вчера - време е за шокова терапия. Вдигане на заплатите до западноевропейските и който бизнесмен оцелее - оцелее.

Да отпаднат вечно ревящите некадърни и неефективни бизнесмени и бизнеси и да освободят простор на ефективните. Нямаме нужда от повече продължаване на тази агония с бизнеси и бизнесмени, дето 20 лв. повишаване на месечни работни заплати, при това равни на дневни надници в западна Европа, могат да ги фалират.

Нужна е шокова терапия и преминаване в ново качество на бизнеса и стандарта на живот.
21 Февруари 2017 04:08
Заглавие на статията: "2/3 от бизнеса недоволства от качеството на висшистите"
Заменете "Бизнеса" с "Тарикатите, сдобили се незнайно откъде с пари". Имаме си и други хубави думи и изрази в българския за тях.
21 Февруари 2017 07:03
Червените олигарски, по-горе споменати като бизнесмени свикнаха държавата да им дава всичко наготово, заводи, бизнес, пазари и тнт. Сега старото поколение приключва трудовия си живот а новото понеже е с друго мислене отива навън и ето ти проблема. Олигархията не желае да се промени /да дава пари/, младите не могат да продължават така/да работят без пари/, и какво настъпва /по Ленин/ революционна ситуация! И сега ще има квич, как едикой си онищожавал бизнеса...де гиди тояга за вас "бизнесмени"!
21 Февруари 2017 07:36
В образованието липсва най-важната съставна -- възпитанието -- своето родно възпитание със съответния наш роден мироглед, с който Царство България и Народна Република България имаха забележителни успехи в почти всички области.

Последните години в образованието, невежи хора допуснаха да се намърдаха либертарианските фундаменталисти, прокарващи идеите си за развала на държавността.
Така възпитанието губи главната си вдъхновяваща идея -- да се служи на Родината и народа -- това е Операционната система на всяко възпитание, така да се каже.
Безсмислен е човешкия живот без служба на обществото и чрез служба на обществото -- служба и на себе си.
Идейните терористични бомби на либерасткия фундаментализъм вменяват и идеи че потреблението и парите за потребление са единствения смисъл ...
С такова либерастко възпитание, естествено се произвежда продажничество (корупция), безродие, незаинтересованост към обществените и народни дела.
Всичко това образува в съзнанието на младите хора мислене непричастно към общността и народа си, прави ги глобалисти-интернационалисти.
Като следствие от това те не виждат необходимост да се самообучават и самоусъвършенстват.

Махнете либерастките фундаменталисти и смахнатите им противообществени идеи.
Наложете наше образование, според това какви 1) възпитателни качества трябва да се вменят чрез обучението и 2) необходимите образователни умения.
И най-важното -- необходима е обединяваща идея, например Възраждане и въздигане на Родината, чрез намиране и произвеждане на поминък на хората ...
21 Февруари 2017 07:40
кой бизнесмен ще извади пари от банковата си сметка на фирмата да ги даде на работниците които ще внесът парите по свои сметки
българските фирми трябва да са като японските където се грижат за работниците от училище до пенсиониране
21 Февруари 2017 08:01
кой бизнесмен ще извади пари от банковата си сметка на фирмата да ги даде на работниците които ще внесът парите по свои сметки
всеки. поне по веднъж месечно. някои и по два пъти регламентирано - казват му аванс-заплата
21 Февруари 2017 08:12
rover 20 Февруари 2017 20:45
поредната дивота! вероятно най-голямо недоволство предизвиква у "бизнеса" желанието на хората да получават заплати.



21 Февруари 2017 08:31
Кои са нашенските бизнесмени? Не са ли онези другари, които могат да ти направят някой дребен жест, но ще те осигуряват на минимална заплата до пенсия, за да станеш един мизерстващ пенсионер? Не беше ли такова тяхното начало и как сега да имат друг възглед за човешкия ресурс (ужасен термин)? Не е ли същото и с маститите арендатори, за които собственикът на земята е изпаднал човек, чакащ тяхното благоволение, срещу каквото решат те възмездяване? Разбира се, че с такъв манталитет, окуражаван от себеподобните си в държавната власт, бизнеса ще продължава само да иска, а не да дава!
21 Февруари 2017 08:39
Дали не може да се каже и обратното-че 2/3 от вишистите недоволстват от качеството на бизнеса у нас?
Някой опитвал ли е /просто за идеята/ да си намери работа на заплата?
Вярвайте ми, не ви трябват скокове с бънджи, за да си вдигнете адреналина
Иначе съм съгласна-собствениците на фирми недоволстват, просто защото стандартните знания са абсолютно неприложими в екзотиката, Бог знае защо наречена "бизнес".
21 Февруари 2017 09:39
Бизнесът изпитва основно недостиг от квалифицирани кадри, завършили машинно инженерство (44%), електротехника (26%), икономика (15%) и компютърна и комуникационна техника (13%).


И в кои точно отрасли бизнесът го изпитва тоя недостиг - в хотелиерството, в търговията, ресторантьорството, строителството, рудодобива, фармацията, кол-центровете, шоу-бизнеса, дърводобива... и...., който знае и за други отрасли - да добави. Защото в изброените не ми се струва, че изискват и работят много висшисти. Защото не знам каква наукоемка индустрия е останала в България? И ако все пак са нужни подобни кадри, колко ли биха били на брой - спрямо тези с такава квалификация, които напуснаха държавата?
21 Февруари 2017 10:01
Целта на висшето образование е да дава стабилна база и после човек да продължава да се учи цял живот, защото всичко непрекъснато се променя! Не може да се подготвят специалисти за конкретно работно място, щото доакто завършат, може вече да го няма. А това за чуждите езици си е направо смешка, всички искат владеене на чужди езици, ама ползват ли и за какво? Освен кол- центровете, де.
21 Февруари 2017 10:14
поредната дивота! вероятно най-голямо недоволство предизвиква у "бизнеса" желанието на хората да получават заплати.
Не е това. Мат'ряла наистина е отчайващ. Странно възпитан, по точно сякаш изобщо невъзпитаван, на самотек -- "възпитан" от подходящи за "възпитанието" телевизионни предавания, филми и улични прояви
Обикновенни неща, примерно -- чести закъснения за работа, неизпълнение на поставени задачи, не държане на думата си, неуважение към колегите си и ... претенции

Това -- по оплаквания на няколко работодатели и заключението им -- " не можем да си намерим свястни хора" ... Ако намерили що годе читав, гледали да не го сменят, щото следващия който дойдел ... такива работи от заключенията на работодатели
21 Февруари 2017 10:16
Да повторя това което написах вчера - време е за шокова терапия. Вдигане на заплатите до западноевропейските и който бизнесмен оцелее - оцелее.

И аз да повторя ако не си го прочел:
Този филм вече го гледахме в средата на 90-те години, когато всички станахме милионери и реалните заплати бяха по 30-40 дойче марки, а пенсиите - 10.
То ако така се вдигаше стандартът всички държави досега да са го направили.

Струва ми се, че висшето образование страда не толкова от недостатъчни средства, колкото от лошо разпределение на студентите по специалности. Създават се всякакви измислени специалности, за които вероятността за реализация клони към нулата, докато индустрията се нуждае от технически кадри.
В средното образование - същата работа. От години слушаме за увеличаване на часовете по български език и литература, докато математиката, физиката, химията и биологията отиват на заден план. И какви нови технологии ще се развиват без тези базови дисциплини?
21 Февруари 2017 10:20
"Рибата се вмирисва откъм главата" - Народна мъдрост.
"Бизнесът" се вмирисва откъм ... "бизнесмените".
В началото на 90-те Валентин Моллов (не че и той не е назначен) каза, че приватизацията трябва да се извърши бързо и тотално. Тогава въпреки неизбежните фалити щеше да има нормална пазарна икономика. По това време все още не ни бяха окрали спестяванията (можеше да се издържи някой фалит) и имаше доста предприятия, които с относително лека модернизация щяха да бъдат конкуретноспособни. Имаше и проявен интерес но .... Партията реши, че трябва да задържи всичко за себе си.
Та т.н. "бизнесмени" да реват на рамената на тези, които ги назначиха.
21 Февруари 2017 10:56
К'ъв истински бизнес в България? А си почнал бизнес, а си се развил и веднага са те налазили разни "политици", независимо от която и да е партия.
Гладиатор,
21 Февруари 2017 11:01
Гладиатор 21 Февруари 2017 10:14
Не е това...

няма да спорим за кокошката и яйцето сега...
ако наемникът не се страхува (поне мъничко) да не загуби работата си, защото е добра, защото му осигурява добро заплащане, защото работодателите са добри, защото се надява на добро бъдеще - пишете го бегал.
няма как мат'ряла да не е отчайващ - голяма част от него води мизерно съществуване, не може, пък и никога не му е минавало през ума да се издигне над битовите проблеми.
p.s. обществото е безнадеждно разделено - все още помним, че всички излязохме от 89-та еднакво богати/бедни. ся някои го играят богоизбрани, бизнесмени, работодатели... други се борят за насъщния.
21 Февруари 2017 11:53
Крайно време е кадърни инженери , техници да си създадат фирми за изработване на технологична , конструктивна документация, въвеждане на ново производство, монтажници и техническо обслужване на машини.... ииии бизнесът да плаща.

А не нашите работодатели да ги назначават и после да ги ползват за чистачи
21 Февруари 2017 12:37
61% от работодателите у нас не са доволни от своите кадри с висше образование и смятат, че те имат нужда от допълнителни знания.
А то "проблема" е, че самото знание вече не е статично. To се променя и развива - постоянно. Не е като да насипеш цемента и да чакаш да се втвърди.
21 Февруари 2017 12:39
Кво тряа се разбира под "бизнесът" у нас?
21 Февруари 2017 12:49
Гладиатор.."Последните години в образованието, невежи хора допуснаха да се намърдаха либертарианските фундаменталисти, прокарващи идеите си за развала на държавността. Така възпитанието губи главната си вдъхновяваща идея - да се служи на Родината и народа...

Гладиатор, много добре написано. И както една война се води не само на фронта с танкове и самолети. Така и на тоя "фронт" - на идеите и ценностите. Те определят, каква да бъде държавата и как да мислят (работят) хората. Сигурно на новите театрални актьори (политици) след 89 г. някой им е казал какво точно и как да го правят. И какво не трябва да правят.
21 Февруари 2017 13:26
Колко ли от писалите по-горе имат бизнес и плащат заплати поне на пет работника? Сигурно под 1%. Но разбират от всичко и дават много "умни" съвети.
Гладиатор
21 Февруари 2017 14:18
Гладиаторе ,rorik
21 Февруари 2017 14:22
Не е това. Мат'ряла наистина е отчайващ.

за отчайваща заплата-отчайващ матрял, то е като колата ти бе
за 500 лева ще купиш една кола, за 15 000 лв ще купиш друга кола
Що правиш разлика между работната сила и колата, щото смяташ колата за по-умна ли?
Значи като имаш 500 лв и искаш да си купиш возило, си купуваш колело и не недоволстваш.
А като имаш 500 лв да дадеш на вишист и намериш вишист за 500 лв, не за 2500лв, се вайкаш, недоволстваш и с две манркови думи- мрънкяш.

Ай стига мрънкяли това пишман бизнесмените, като не ви отърва - Европа пълна със специалисти, що не си намерите оттам?
За 500 лв - това
(снимка: натиснете тук)
21 Февруари 2017 14:35
kaily, винаги напираш за 5000.00 лв., някой да си купи кола за 500.00 лв. Без застраховка гражданска отговорност, при това!
21 Февруари 2017 14:43
Не наистина, като купиш кола за 500 лв, не обвиняваш колата, че калпава, строшена, ръждясала и не върши работа нали.
Що за безумие да обвиняваш хората, явили се на тая цена?
Това имаш, това даваш, това получаваш!

После колата ти иска поддръжка, ако не сипеш бензин, нема да върви. Сипеш за 5 лв, върви колкото е бензинът за 5 лв и спре.
Що си решил, че у хората требе да сипеш 5 лв и после да извадиш 10?
Щото колата е умна и хитра, а хората са прости и ще ги мамиш? Значи колата си не можеш измами. А хората можеш. Па като не можеш, мрънкяш, че те били некачествени.
Това само мутренски акъл може да измисли.
21 Февруари 2017 14:43
2/3 от бизнеса недоволства от качеството на висшистите
Ей, не се научиха тия "бизнесменове" да бъдат истински частници и това е. Явно 25 години не стигат.

Като не им харесва качеството на кадрите, които произвежда държавното образование, защо аджеба не си спретнаха за тия години 30 частни университета и не си ги обучиха сами?!



ПП. От випускниците на НБУ доволни ли са, че не се разбира от дописката...
21 Февруари 2017 14:46
Това имаш, това даваш, това получаваш!

Тук трябваше да завършиш!
21 Февруари 2017 14:52
за отчайваща заплата-отчайващ матрял, то е като колата ти бе
за 500 лева ще купиш една кола, за 15 000 лв ще купиш друга кола

Да де, ама ако една кола струва 500 лева надали някой ще даде за нея 5 000, дори и да ги има.
21 Февруари 2017 15:07
Да де, ама ако една кола струва 500 лева надали някой ще даде за нея 5 000, дори и да ги има.

Да де, ама който е готов да даде 5 000 лв за кола, няма начин да не си намери кола за тия пари, ходят из Германия, Австрия и се връщат с коли, нали, не реват, че в България не могат да си купят свестна кола, щото няма такива.
Имаш 500 - получаваш кола за 500.
Имаш 5 000 - получаваш кола за 5 000.
Сега не ми обяснявай, че идин предприемач неможе да си намери кола за 5000, която да струва 5000, щото иначе няма да е никакъв предприемач.
21 Февруари 2017 15:53
Интересно е да се направи оценка за професионалната подготовка на бизнесмените.Мисляче ще се получат доста куриозни резултати!?!?!?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД