Австрийският канцлер Кристиян Керн призова да се наложи забрана в ЕС за участие на турски политици на срещи и митинги, на които се води агитация за предстоящия на 16 април референдум за промяна на конституцията на Турция. Според него по този начин ще се предотврати ситуация, в която отделни страни членки като Германия и Холандия попадат под натиск от Анкара. В интервю за "Велт ам Зонтаг" Керн казва, че промяната на конституцията в Турция ще отслаби върховенството на закона, ще намали разделението на властите и ще наруши основни ценности на ЕС. Канцлерът настоя още Турция незабавно да освободи от ареста кореспондента на германския в."Ди Велт" Дениз Юджел.
През последните дни няколко агитационни срещи на турски министри с избиратели в Германия бяха отменени от съображения за сигурност. Холандия също обяви, че е нежелателно на нейна територия да се води агитация. Властите в Ротердам отмениха планиран митинг за тази седмица. "Холандия не е място за предизборни митинги за други страни", написа премиерът Марк Рюте във "Фейсбук". "Няма да сътрудничим в това. Намираме го за нежелано. Вярваме, че холандското публично пространство не е място за политически кампании на други страни".
В събота Анкара категорично обяви, че няма да се съобрази с тези решения и официални лица ще продължат да участват в митинги в двете страни. "Никой от вас не може да ни попречи. Можем да отидем където искаме, да се срещнем с нашите граждани и да проведем нашите срещи", каза външният министър Мевлют Чавушоглу. "Холандия ни казва: "Не можете да правите кампания на публичните ни места". Какво искате да кажете с това "не може"? Къде е демокрацията, къде е свободата на волеизявлението?" Като доказателство за намеренията на Анкара да действа на своя глава бе съобщено, че министърът на правосъдието Нихат Зейбекчи планира в неделя да говори на срещи в Леверкузен и Кьолн, където живеят част от близо 1.5 млн. турци в Германия.
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган се включи в неделя лично в словесната война. На митинг в Истанбул, организиран от женски организации в подкрепа от прокараните от него промени в конституцията, Ердоган заяви: "Вашите практики не са по-различни от нацистките практики от миналото. Мислех, че е минало много време, откакто Германия ги изостави (нацистките практики - б.а.). Сгрешили сме", каза Ердоган, цитиран от агенция "Фокус".