Транспортният министър Христо Алексиев настоява концесията за летище София да бъде прекратена. Решението трябва да бъде взето от Министерския съвет. Очаква се това да стане след изборите. |
"В концесията за летище София публичният интерес не е достатъчно добре защитен. Начинът, по който са разчетени инвестициите, ще доведе до повишаване на летищните такси, а от там и до отлив на трафик през България и летището", обясни Христо Алексиев. Основен проблем било това, че подготовката на процедурата за концесиониране не е добра. "Приетата европейска практика е при начало на такава сериозна процедура да се направи международен конкурс с консултант. Целта е да има висок интерес и държавата да получи повече и по-добри оферти. Тук това не се вижда, за летището в София очакваме най-много 5 предложения от инвеститори. Значи нещо не е свършено както трябва", допълни министърът.
Той припомни, че според условията операторът трябва да плати на държавата 550 млн. лв., след това концесионното плащане ще бъде включено в летищните такси. Това обаче означавало годишно увеличение на летищните такси с 20-25 млн. лв.
Министърът определи и като абсолютно безполезен ход намерението получените средства да отидат за финансовото стабилизиране на БДЖ, което е във фактически фалит. Именно това бе намерението на правителството на ГЕРБ, при чието управление беше обявена концесията на столичната аерогара. Това намерение е сред основните аргументи на противниците на концесията. Христо Алексиев коментира: "Ние субсидираме един вид транспорт за сметка на друг - натоварваме един тип ползватели за сметка на ползвателите на друг транспорт. Така се решава един проблем в сектор "Железници", като се създава друг - в сектор "Авиация".
Като твърде дълъг определи министърът и срока на концесията - 35 години. За сравнение - за аерогарата в Белград срокът бил 25 години. Колкото е по дълъг срокът на концесията, толкова е по-голяма възможността частният оператор да генерира по-висока от обичайната печалба.
Освен че няма гаранция нито за инвестициите, нито за доброто управление на аеропорта, под съмнение е и сигурността. Министър Алексиев беше категоричен, че като част от стратегическата инфраструктура е важно да се прецени и международната обстановка, която е сложна и затова трябва да се постави акцент върху фактора сигурност. Във връзка с информациите, че има турска фирма с интерес към концесията, служебният министър заяви, че не е важно коя фирма ще спечели, важно е да се защити държавният интерес.
ФАКТИ
Концесията на летище София беше обявена в началото на лятото на миналата година. Очакванията дори бяха до края на 2016 г. или най-късно в началото на 2017 г. вече да има частен оператор. Почти мигновено обаче процедурата беше блокирана от жалби в КЗК, една от които - от саудитско-кувейтското обединение МАК/АДМАК, което изгради пистите на терминал 2. Последваха още жалби и отлагания на сроковете - първо заради това да се включат повече чужди инвеститори, после заради политическата обстановка, а от началото на годината и заради неяснотата кой в крайна сметка ще взима решенията. Основният политически противник на концесионирането беше БСП, която отдавна настояваше за отмяната. Според бившия министър на транспорта Ивайло Московски обаче концесията била най-доброто решение за летището и за оздравяването на БДЖ. Междувременно против концесията се обявиха и служители на аерогарата, които неведнъж протестираха. За прекратяване на процедурата настояха и синдикатите.