Дипломатическо напрежение избухна между Швеция и Унгария заради бежанците, съобщиха информационните агенции. Властта в Будапеща отказала да приеме 5000 мигранти, които Стокхолм поискал да й върне на базата на Дъблинските споразумения. Според тях бежанците трябва да получат убежище в първата надеждна страна, в която са пристигнали в ЕС. Еврокомисарят по миграцията Димитрис Аврамопулос се ангажира да се опита да убеди унгарските власти в необходимостта да приемат мигрантите, пристигнали в Швеция от Унгария. Ако това не се случи, то Швеция може да си потърси правата в съда.
Властта в Стокхолм предлага ЕС да задели повече средства за миграцията и сигурността по границите на ЕС вместо за селскостопанската политика, както отпусканите средства от еврофондовете да бъдат обвързани с участието им в мигрантската политика на ЕС. Страната ще настоява за това по време на дебатите за евробюджета, които предстоят. Според Швеция бюджетът на ЕС трябва да бъде намален.
От вчера в Унгария влезе в сила новия закон за бежанците, който предвижда всички кандидати за убежище, включително и непълнолетните над 14-годишна възраст, да бъдат изпращани в лагери. Законът бе приет в началото на месеца и предизвика остри критики, че е в разрез с международните конвенции за бежанците.
Австрийският канцлер Кристиан Керн обяви вчера, че ще поиска от ЕК страната му да бъде извадена от програмата за квотно разпределение на бежанците в ЕС, тъй като била преизпълнила поетите ангажименти заради притока на голям брой нелегални мигранти на нейна територия. "Смятам, че за Австрия трябва да бъде направено изключение, защото вече сме изпълнили своите ангажименти. Този въпрос ще обсъдим с ЕК и ще изпратим писмо, колкото е възможно по-скоро", допълни Керн след правителствено заседание. Брюксел обаче предупреди Виена, че трябва да изпълнява поетите ангажименти.
Латвия пък обяви вчера, че е приела повече от половината от мигрантите по евроквотите. До момента в рамките на програмата в Латвия са настанени 280 души, като страната трябва общо да приема 531 души от пристигналите мигранти в Италия и Гърция.
СТАТИСТИКА
България е изпълнила само 2% от определените от ЕК квоти за прием на бежанци от Гърция и Италия, според представените в началото на март официални данни на ЕК. У нас са дошли 29 мигранти от Гърция и нито един от Италия. България се ангажира да приеме 1302-ма души от бежански центрове в Гърция и Италия. До началото на месеца в целия ЕС са извършени общо 13 546 премествания - 3936 от Италия и 9610 от Гърция. Презаселени са 14 422 души, което е половината от договорените 22 504 по схемата на ЕС.