Страните от Европейския съюз да създават съвместни екипи за разкриване на чуждестранни терористи. Това е българското предложение на заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи, което се проведе в понеделник.
"Българската страна ще посочи необходимостта от координирани действия на европейско равнище за справяне с предизвикателствата на завръщащи се чуждестранни бойци терористи, включително за събиране и признаване на доказателства за извършени деяния, както и важността от системно участие на Евроджъст в разследване на случаи с чуждестранни бойци терористи и създаване на съвместни екипи на разследване", каза на последното правителствено заседание правосъдният министър Мария Павлова.
Според последни данни на Европол над 5 хил. европейски граждани са се присъединили към терористични организации. Разследващите органи в различните държави обаче имат проблеми в намирането на доказателства за принадлежност към тях. Трудно се получават доказателства от бойните полета в Сирия и Ирак, събирането и използването на базирани в интернет доказателства е проблематично, често е необходима трансгранична правна помощ, за да се получи достъп до доказателства, посочва в последния си годишен доклад Евроджъст.
ЕС ще криминализира и всички пътувания до места, където терористични групировки провеждат обучения, както и подстрекателството към тероризъм.
ГРАНИЦА
Европейската комисия ще проучи дългосрочните нужди на България за охрана на външните граници на ЕС, както и за отпускането на допълнително финансиране, пише в писмо до президента Румен Радев председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Европейската гранична и брегова охрана извършва оценка на уязвимостта на всички държави - членки на ЕС, която ще бъде готова през април. На основата на тази оценка ЕК има готовност за изпращане на мисия от експерти, които да преценят дългосрочните нужди на България в охраната на границите.
|
|