:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 194
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Ислямистите или популистите - да степенуваме опасностите

Трудно е да се определи приоритетна заплаха, срещу която държавите да предприемат конкретни действия
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Националистката Марина льо Пен има сериозен шанс да спечели президентските избори във Франция, чийто първи тур е на 23 април. Десният популизъм не е по-малка заплаха от "Ислямска държава". Първото може да се изроди в нацизъм, второто все още е тероризъм.
"Кажи ми от какво се страхуваш и ще ти кажа какво ще ти се случи", пише психологът Доналд Уиникът в началото на ХХ век. Звучи просто, докато не се замислиш колко много неща се случват и от колко от тях трябва да се страхуваш.

Различните заплахи, пред които светът днес е изправен, ни карат да се замислим за трагикомедиите на италианския драматург Луиджи Пирандело. На Запад много хора обръщат внимание на религиозния екстремизъм, особено на атентатите, извършени в името на исляма. Други пък се занимават с Русия и говорят за нова студена война, която вече ясно може да се види в Източна Европа и във виртуалното пространство. Трети подчертават силно надигащата се вълна на десен популизъм в САЩ и някои части на Европа, като заявяват, че истинската опасност се крие в него. Дори и тези, които признават всичките заплахи, трудно могат да определят коя е приоритетна и да предприемат действия, за да й се противопоставят. Ако например се приеме, че основната опасност е ислямският тероризъм, напълно разбираемо е Западът да се договори с Русия за борбата с него.



Какъв е нашият приоритет?



Ако обаче десният популизъм, който се ползва с активната подкрепа на Кремъл, се окаже най-голямата заплаха? В такъв случай договорка с Русия ще бъде пагубна за либералната западна демокрация. Разбира се, ако се преувеличава опасността от ислямския тероризъм и същевременно не се оценява правилно рискът от десен популизъм, това ще бъде добре дошло за руския президент Владимир Путин.

Борбата за дефинирането на заплахите не се ограничава само до Запада. И държавите в Близкия изток се опитват да определят кой трябва да бъде възпиран. Списъка оглавяват "Ислямска държава" (ИД), Иран и Израел. За Израел (и Саудитска Арабия) най-голямата опасност, без съмнение, е Иран. За Иран - това е Израел (независимо че отношенията му със Саудитска Арабия са доста обтегнати). И Западът има свое мнение по този въпрос. ЕС е убеден, че ИД трябва да бъде основният приоритет.

Преди няколко месеца САЩ вероятно щяха да се съгласят с ЕС, но президентът Доналд Тръмп също може да се окаже готов да възпре Иран заради Израел, въпреки че посочва ликвидирането на ИД като най-важната си политическа цел.



От какво се страхуват азиатците?



В Азия дефинирането на заплахите също създава проблеми на държавите. Необходимо ли е вниманието да бъде насочено към режима в Северна Корея, който непрекъснато показва, че е нестабилен и регулярно изстрелва от източния си бряг балистични ракети? Или пък трябва да се наблюдава Китай, който стъпка по стъпка разширява регионалното си влияние и реваншистките си стремежи?

За Япония и Южна Корея КНДР се оказва най-големият приоритет. Трудно е да си представим, че за Виетнам, Индонезия и Сингапур Северна Корея представлява по-голяма заплаха от огромния и все по-националистически настроен Китай. Да не говорим за други големи заплахи като обтегнатите отношения между двете регионални ядрени сили Пакистан и Индия.



Революции и граждански войни



Не е лесно да се определят приоритетните заплахи днес. Но ако все пак не намерим отговор, може да се появи опасност да бъдат повторени някои от най-големите грешки в историята. Днес обаче е трудно най-вече за Европа да се пази от исторически сравнения. В края на ХIХ век нарастващият национализъм създава условия за избухването на революции и на граждански войни. В последните 30 години ръстът на популизма в Европа продължи и се превърна в катастрофално явление. Все още обаче не се е появявала реална заплаха от нацизъм.

Урокът е пределно ясен. Вместо да се опитваме да превърнем дадена заплаха в приоритет, с който да се борим, трябва да се правят компромиси, за да се акцентира върху друга цел, а не да се опитваме да се справим с всичките заплахи едновременно. Убитият израелски премиер Ицхак Рабин обикновено казваше, че сме длъжни "да се борим с тероризма, все едно че няма мирен процес, и да се стремим към мир, все едно че не съществува тероризъм". Борбата с ислямския тероризъм е важна, но принципите при защитата на демокрацията от опасността, която крие десният популизъм, не трябва да остават на заден план, да не говорим пък да бъдат нарушавани.

Например, нека си представим, че Марина льо Пен, лидерката на Националния фронт, спечели президентските избори във Франция. Смята се, че това би било малко по-добър вариант от продължаващото разпространение на радикалния ислям. Това означава, че се пренебрегват уроците на историята и реалността.

Европа - модел на страха

ИД, както и нацизмът, могат да възникнат от унижението. Техният двигател е желанието за отмъщение, но джихадистката организация няма толкова индустриални и военни ресурси, каквито Германия е имала през 30-те години на ХХ век. ИД не е "съвременен нацизъм", от който трябва да се страхуваме, по-скоро става въпрос за тероризъм, с който сме длъжни да се борим, както бе казал Ицхак Рабин.

Трябва да се стремим към мир. Да позволим разпространението на десния популизъм означава да се поддадем на страха, вместо да направим ясен анализ на ресурсите си и преди всичко - на ценностите си. Доскоро ЕС като модел за помирение и благосъстояние беше вдъхновение за държави, простиращи се от Латинска Америка до Азия. Днес Европа заедно със САЩ се явяват модел на страха и за сплашване на останалите. Европейците трябва ясно, целенасочено и категорично да намерят решение на опасността, пред която са изправени...



Снимка: Архив
"Ислямска държава" е сред най-големите заплахи за Европа и САЩ.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
За Япония и Южна Корея КНДР е най-голямата заплаха. Лидерът Ким Чен Ун непрекъснато се опитва да демонстрира прогреса на страната във военна сфера с учения, изстрелвания на ракети и др.
11
2419
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
05 Април 2017 19:42
Ако обаче десният популизъм, който се ползва с активната подкрепа на Кремъл, се окаже най-голямата заплаха?
Едни хора, ще искат да има Световно правителство и да няма отделни национални държави .. "десните популисти" ще са против това.. Русия ще приема, по това време християните и ще ги спаси от преследванията.
Ще има наистина единно управление - със седалище в Ерусалим .. и именно Русия , заедно с други държави, ще влезне във война с него ..
Възможни са, все пак няколко варианта - Русия да участва или да не участва в коалицията.

Ако участва - победата ще е за християните.
Ако не участва - ще спечели Световното правителство ..
Ето защо - едни хора приемат Русия и популистите-християни за най-голямата заплаха за плановете си ..

А скоро ли ще е това време?
Не, не скоро!

05 Април 2017 19:50
Абе, чак толкова да са елементарни читателите на "Ди Велт"... Изглежда, ако съдим по това, което им поднасят...
---------------------
Сайтът на Генек
05 Април 2017 19:54
популист означава човек, който мисли за народа и тогава за кого е опасен популистът?
За илюминатите на новия световен ред?

Некаааа
05 Април 2017 21:36
Ей, само като засвисти ятагана над Ентеликтуалните ви ММНОООгоумни главици, или(не дай БОЖЕ) когато прегазят или гръмнат някой ваш близък-само тогава ще се освестите(макар, че не е сигурно дали ще имате възможност)!!!!
05 Април 2017 21:42
Преведен на български терминът "популист" означава народен човек или народняк. Логично разсъждение ни води до извода, че най популистка е ЕНП - Европейската народна партия, чийто член е ГЕРБ, следователно най-популистка в България е ПП ГЕРБ. А киченето на всяка политическа формация у нас или в чужбина с прозвище, че е популистка си е либерастки евтин номер, който рано или късно ще прецъфти .
05 Април 2017 22:05
Ха! Дали авторите на статията не са объркали дясното с лявото?
Един въпрос обаче остава без отговор – доколко "Национален фронт" е крайнодясна формация?
В програмата на партията влизат: референдум за членството в ЕС; наемане на 15 000 нови полицаи и отваряне на 40 000 нови места в затворите; 35-часова работна седмица и фиксирана пенсионна възраст от 60 години. Що се отнася до чужденците - ограничаване на законната имиграция до 10 000 души годишно; автоматично експулсиране на имигрантите без документи и даване на приоритет на французите при социалното настаняване.
..........
Това е особено видно при социалните политики, където възгледите на Льо Пен са на милиони километри от карикатурния образ на крайнодесния националист.
Тя отказа да се включи в движенията срещу гей браковете – въпрос, който изкара милиони консервативни французи на протести през 2013 г. Няколко от съветниците ѝ са хомосексуални, близък асистент на Жан-Мари също е гей.
Дори да е религиозна, Марин критикува унищожително буквалната интепретация на католицизма. Разведена е два пъти и яростно защитава правото на аборт, маакр да го смята за тъжна необходимост.

http://www.dnevnik.bg/analizi/2017/04/05/2948692_krainodiasna_li_e_marin_lyo_pen/
А опасностите се степенуват много лесно: по броя на жертвите от действията на едните и другите.
06 Април 2017 06:41
Нови 'атаки' от фронта на студената война срещу националните и суверенни държави в Европа подлъгани в ЕС. Война е и както при всяка война става въпрос чисто и просто за завоюване на ресурси. Е не може с танкове и армии да се тръгне да се прегазват държавите в Европа както в 20 век... Но сега насочването на огромни маси от Африка и Азия към Европа е детайлно организирана и финансирана военна операция с цел заместване на коренните народности в Европа. Новото средство сега е популационно биологично оръжие
06 Април 2017 10:23
За какъв десен популизъм говорим, след като в програмите на тези уж десни популисти няма почти никакви десни идеи - говори се най-вече за протекционизъм, за национализации, за голяма роля на държавата в икономическия живот, за по-равномерно разпределение на благата измежду хората и т.н. Това си е чиста ляв популизъм, преплетен с националистически идеи.
06 Април 2017 10:41
Бля бля.
06 Април 2017 13:42
В края на ХIХ век нарастващият национализъм създава условия за избухването на революции и на граждански войни. В последните 30 години ръстът на популизма в Европа продължи и се превърна в катастрофално явление. Все още обаче не се е появявала реална заплаха от нацизъм.

И това ще стане.
06 Април 2017 13:52
Ако например се приеме, че основната опасност е ислямският тероризъм, напълно разбираемо е Западът да се договори с Русия за борбата с него.

Разбира се, това е най-логичното нещо и аз го "пея" от години ! (ама "като пееш Пенке ле, кой ли ми те слуша" - бълг. нар. поговорка ).
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД