Скандалът "Яневагейт", който остана неразследван от прокуратурата, трябва да бъде разследван, стана ясно от интервю на председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов пред БНР. Поводът е докладът на председателя на Софийския градски съд (СГС) Калоян Топалов, от който се разбра, че чужди дипломати са били незаконно подслушвани и следени с разрешението на СГС. През 2015 г. има над 50 такива случая. В началото на годината СРС-тата все още са се разрешавали от Владимира Янева и заместниците й. След това съдиите, които са разписвали, са се сменяли често.
За проблеми с подслушване на посолства се говори и в един от записите, разпространени от сайта "Биволъ" и известни като "Яневагейт". Там бившата председателка на СГС казва, че се притеснява да дава достъп до регистъра на СРС-тата, "щото там има за посолства".
Вчера Лозан Панов коментира скандала с подслушването с думите: "Няма как да не го свържа отново с "Яневагейт", защото имената се припокриват. Очевидно изпълнителната власт, органите на досъдебното производство са имали пълно съдействие и много голям съдебен комфорт при искането на специални разузнавателни средства. От това, което излиза като информация, се потвърждават и думите от записите в "Яневагейт", заяви той пред БНР. Панов допълни, че резултатите от приложени в нарушения СРС-та трябва да се търсят от прокуратурата и службите.
"Във всички случаи трябва да има последствия и най-важният въпрос е, ако органите на досъдебното производство са имали този съдебен комфорт, имали са възможността да слушат когото, когато и както си поискат, къде са резултатите от използваните специални разузнавателни средства? Отговорите трябва да дойдат от органите на досъдебното производство. Използването на такива средства изисква ресурси, изисква използването на техника, човешки ресурси, много средства и е нормално ние, като магистрати и общество, да питаме тези средства как са разходени и какви са резултатите", заяви председателят на ВКС.
Прокуратурата е започнала проверка.
Два въпроса, чисто реторично ...
1. Има ли държава, която да не следи чужди граждани, особено служителите в посолствата, за които априори е ясно, че са служители на службите?
2. Има ли държава, която публично си сваля гащите, раздухвайки подобни скандали в политически цели?