Законопроектът, с който правосъдното министерство се опита да ограничи правото на българите в чужбина да гласуват на парламентарни и президентски избори, е бил изготвен в президентството. Текстовете са били написани, след като лично държавният глава Румен Радев дал указания, и придвижени в спешен порядък по негово настояване. Това обяви уволненият началник на законодателната дирекция в правосъдното министерство Любомир Талев пред "Сега". Предположение, че в дъното на цялата работа стои Радев, направиха и от ГЕРБ.
Талев разказа, че законопроектът е бил написан в президентството и пратен в правосъдното министерство още миналата седмица, но тогава ограничението за гласуване в чужбина все още не е било разписано. В понеделник експертите на МП са били извикани на "Дондуков" 2. Там са се срещнали с президента Радев и съветниците му Емилия Друмева и Иво Христов. "Бяха ни дадени указания към вече изпратения законопроект лично от президента и неговите съветници. Казаха, че е много важно да се включат и текстове за уседналост", обясни Талев. Другото указание било, че до края на деня проектът трябва да се качи в интернет за обществено обсъждане, за да може бързо да стигне до Министерския съвет. Изрично е било казано, че тези промени трябва да се направят, за да не влезе в следващия парламент партията на Лютви Местан ДОСТ. Било заявено и че със сигурност "синьо-десни избиратели ще мрънкат от чужбина, ама те винаги си мрънкат".
След края на срещата окончателните текстове за уседналостта били оформени от проф. Емилия Друмева и служителите на министерството. Проверка на "Сега" в детайлите на текстовия файл, който бе качен за обществено обсъждане, показа, че последната редакция е направена от Талев, но текстът е създаден от потребител с име "Друмеви". "Не съм автор на законопроекта, но съм го консултирала от гледна точка на правната техника. Идеите идват от различни места, най-вече от политически сили. Консултирала съм така, както правя от 40 и повече години", коментира проф. Друмева пред "Правен свят".
След срещата Талев се върнал в министерството, а файлът му бил пратен. Няколко часа по-късно той докладвал окончателните текстове на правосъдния министър Мария Павлова и заместничката й Деница Митрова. "Аз свалих цялата преписка, плюс законопроекта, плюс мотивите, докладвах я, тя беше съгласувана с ресорния зам.-министър и изпратена към администрацията на МС. И след това същите текстове сме ги качили на страницата на министерството", каза Талев. Той допълни, че е бил на изпитателен срок и затова няма никаква полза да прави нещо без разрешението на ръководството си. По-късно стана ясно, че служебният телефон на Талев е бил спрян.
Засега няма реакция от страна на президентството. "Сега" на няколко пъти попита дали Румен Радев е поръчал законопроекта. От прессекретариата на държавния глава обаче се въздържаха от коментар. Официален отговор за начина на изготвяне на проекта не дадоха и от правосъдното министерство.
Самият проект преживя само няколко часа, но това не попречи на правосъдния министър Мария Павлова да се опита да си измие ръцете с Талев. От абсурдните й обяснения се разбра, че уволненият началник на своя глава е пуснал за обществено обсъждане проекта за поправки в Закона за българското гражданство и внесените с него промени в Изборния кодекс. Така Талев умишлено е злепоставил институцията, заради което е бил уволнен веднага.
От обясненията на МП се разбира, че Павлова не е срещу промени в тази насока, ако те не засегнат сънародниците ни в страни от ЕС. "Първоначално готвеният проект от експертите на ведомството е предвиждал в нормите за уседналост изрично да залегне възможността за упражняване на избирателни права на български граждани, живущи на територията на всички държави, членки на Европейския съюз."
Бившият министър на правосъдието в кабинета "Борисов 2" Екатерина Захариева разби версията за вината на чиновника и обясни, че такава процедура - да не се консултира министърът с предложен проект за промени, не съществува. "Не мога да си представя, че директор на дирекция ще погледне ей така в тавана и ще реши да изменя Изборния кодекс." Според Захариева с уволнението на Талев просто се прави опит да се прехвърли отговорността.
Скандалният проект бе атакуван и у нас, и в чужбина. Кристиян Вигенин от БСП коментира, че не е работа на служебно правителство да разглежда въпроси, свързани с изборното законодателство. Според него е необходимо строго прецизиране на текстовете, което да гарантира конституционните права на гражданите. Служебният външен министър Ради Найденов също се разграничи от проекта. Той напомни, че в момента няма действащ парламент, което означава, че няма кой да приеме измененията. Найденов обясни още, че правителството не е разглеждало проекта.
Измененията в кодекса предизвикаха порой от критики сред българите в чужбина, тъй като предвиждаха разширяването на принципа на уседналост върху всички видове избори. Това можеше да лиши огромното мнозинство от българите зад граница от практическа възможност да пуснат бюлетина. "Зад тази дума "уседналост" се забранява вотът в чужбина", коментира пред Нова тв Стефан Манов от Обществения съвет на българите във Франция.
-----------СКАНДАЛНИТЕ ТЕКСТОВЕ
Отменените текстове предвиждаха на президентски и парламентарни избори да гласуват само българските граждани, които са живели най-малко 3 месеца преди деня на вота в България. Досега принципът на уседналост важеше само за кметски и европейски избори. Обясненията на правосъдното министерство бяха, че така се уеднаквяват изискванията за упражняване на активното избирателно право на българите.
Да си дойдем на думата: по телевизиите шевстват "умните и кресливите", "канарчетата и местанчетата", а след едно сериозно предложение за защита на суверинитет с отмяна на гласуването в чужбината(разбирай основно турсия ена ватан(майката родина)) последва уволнение ! Както казваше един..."Егати държавата, щом такива и са управниците!"