Служебният кабинет отпусна още пари и сметката на европредседателството набъбна на 87 млн. лв. И те обаче няма да стигнат. |
Правителството реши вчера да даде 10 млн. лв. за парламента - за продължаване на ремонта на зала "Св. София". Други 8 млн. лв. отиват за МВР, 14.3 млн. лв. са за МС, от които 8 млн. лв. са за ремонт на Дом 2 в Бояна, а 6.3 млн. лв. са за Националния център за подготовката на председателството. С тях ще бъде купена техника за делегати, ще бъде осигурено хотелско настаняване и преводи. 1.2 млн. лв. са за НСО за закупуване на специализирана техника за осигуряване на сигурността и превоз на делегатите, 2.8 млн. лв. - за МВнР, 500 000 лв. са за Министерство на културата за подготовката на културната програма и 388 000 лв. са за транспортното министерство, които са за ремонт на правителствения ВИП.
Служебното правителство няма право да увеличи парите, обясни вицепремиерът по организацията на председателството Деница Златева. "Средствата, които бяха поискани от ресорните институции за покриване на необходимостта от разходи за тази година, надвишаваха гласуваните в държавния бюджет 50 млн. лв. Аз мога да внеса постановление в МС за разпределение на средства до размера на планираните в Закона за държавния бюджет", обясни Златева. Затова правителството ще започне серия от консултации с бъдещите парламентарни групи в 44-тото Народно събрание за законодателни промени и отпускане на допълнителните средства. От думите на Златева не стана ясно как само допреди месец същите тези министерства прогнозираха, че 150 млн. лв. ще бъдат достатъчни за цялото председателство в рамките на 3 години, а сега само за подготовката са нужни 130 млн. лв.
Още в самото начало прогнозата на правителството на Бойко Борисов за разходи от 150 млн. лв. за 2016, 2017 и първите 6 месеца на 2018 г. изглеждаше нереалистична. С поисканите нови средства сметката набъбва на 230 млн. лв., като засега не е ясно какво ще е оскъпяването през 2018 г., когато ще бъдат основните събития в София, Пловдив, Брюксел и Страсбург. Вероятно тогава ще се наложи ново отпускане на средства.
На повечето държави председателството е струвало до 70 млн. евро. Оскъпяването сега обаче ни извежда в челната петица, която се води от Франция (171 млн. евро), Холандия (150 млн. евро), Полша (115 млн. евро) и Испания (100 млн. евро).
Миналата година по данни на Министерството на финансите са изхарчени към 23 млн. лв. за подготовката. Вчера кабинетът прие сметката и за тази година. За 2018 г. са планирани 32.12 млн. лв. Към тази сума трябва да се добавят и по 9 млн. лв. за постоянното представителство на България в ЕС. Там има допълнително командировани служители на ресорните министерства за нуждите на председателството.
Въпреки че скоро подготовката на председателството ще бъде поето от ново правителството, вчера Златева обеща обществените поръчки за подготовката да "бъдат в режим на открита процедура и да няма да има режим на пряко възлагане". България обаче много закъснява и без пряко договаряне трудно ще навакса изоставането.