София трябва да има поне 2 завода за преработка на отпадъците, за да не сме зависими от монопола само на един инвеститор, обяви и. д. кмет Минко Герджиков. До края на месеца ще бъде подготвена документацията и ще се обяви конкурсът за фирми, които да построят заводите.
Единият ще е на изток, а другият на запад, за да се намалят транспортните разходи за извозването на боклука, допълни градоначалникът. Общината няма да търси пари за заводите, инвеститорите трябва да осигурят средствата и технологията. Кметството ще плаща на частниците такса за обработка на боклука. Тя е от 20 до 120 евро на тон, зависи каква технология бъде избрана, поясни шефът на СОС Владимир Кисьов.
За да бъде построен един завод, са нужни около 120 млн. евро. С договор общината ще се задължи да извозва боклука в съответните заводи за 20 г. напред. Столицата произвежда по 1000 т отпадъци на ден, или около 365 000 тона на година. Вече имало 14 инвестиционни предложения.
Строежът не може да започне по-рано от 2006 г., защото трябва да бъде направена оценка на въздействието върху околната среда на избраните площадки. На тях ще се съхраняват и балираните боклуци, докато се построи заводът. В момента се обсъждат 2 терена - на 25 и на 80 км от София. Първата база била на бизнесмена Христо Ковачки, а втората - на новия зам.-министър на земеделието Димитър Пейчев.
Сметището в Суходол ще бъде затворено на 24-25 септември, увери отново Минко Герджиков. До десетина дни щели да заработят и трите инсталации за опаковане в Кремиковци, Нови Искър и Требич. СОС прие вчера програма за управление на отпадъците в столицата до 2009 г. Според нея до 2 г. ще се прави и резервно сметище.
Нима на нашта държава не и остана терен за построяването на тези заводи. Ясно е че двамата "бизнесмени" ще си напълнят гушките.
Въпроса за тези заводи е толкова спешен, че се чудя на дълъгя срок за екологичн проучване. Да съберем чрез помощи пари за нашата държава, че да стимулира работата на тези отговорни и толкова ззаети служители в Екоминистерството.
l.i.