Повечето случаи на дискриминация у нас стават на работното място. Още при наемането хората се третират различно според възрастта и не рядко ги връщат от работа, ако са над 35 г. Често липсва баланс между двата пола, а някои професии като учителската и тази на медицинските сестри, отдавна са почти напълно феминизирани. Това обясни вчера в Русе бившият депутат от НДСВ Анели Чобанова, която сега е член на комисията за защита от дискриминация.
За първи път у нас комисията смята да препоръча на 2 нови министерства да спазват принципа на равните възможности на мъже и жени при наемането на служителите си. Предписанието е направено на министерствата на държавната администрация и по бедствията и авариите.
Работодателите предпочитат да платят глоба, но да не наемат хора с увреждания, каза още Чобанова. Тя напомни, че санкциите за дискриминация варират от 500 до 25 000 лв.
Комисията вече работи по 7-8 жалби, още толкова са подадени, но не по надлежния ред и затова не се обработват. Има много устни сигнали, но комисията няма право да се сезира по тях и те остават без последствие.
Устно оплакване е подадено срещу завода на "Шишеджам" в Търговище, каза Чобанова. Българи, търсили работа в новата фабрика, се оплакали, че там не наемат без владеене на турски език. Засега обаче официално няма подадена жалба, затова и комисията не може да започне разследване, обясни Чобанова.
"Подобни твърдения не отговарят на истината", заяви съветникът на изпълнителния директор по човешките ресурси на "Шишеджам" Красимир Кънев. "Шишеджам" е световна компания, изградила свои клонове не само в България, но и в бивши съветски републики, както и в Западна Европа, за какъв турски език може да става дума, възмути се Кънев. Според него езикът не фигурира като условие в обявите за работа, но английският е задължителен за някои управленски нива.
Далеч повече обаче са жалбите за нарушени права от роми. Има подадени оплаквания от изрядни платци, които редовно си плащат тока, но им го спират заедно с останалите длъжници в пловдивския кв. "Столипиново". Пак по ромски въпроси са и няколкото сигнала от Българския хелзинкски комитет.
СТРУКТУРА
Днес Комисията за защита от дискриминация ще приеме своя правилник. Членовете й са 9, председател е бившият депутат от ДПС Кемал Еюп. На граждански договор ще бъдат наети още 42-ма експерти, сред които икономисти, социални работници и др. Бюджетът за 2005 г. е 1,8 млн. лв., но вероятно няма да стигне за заплати, офис-техника, автомобили и т.н., призна Чобанова. Комисията е получила сградата на улица "Драган Цанков" 35, но ще се разширява в бъдеще. Осем души, разделени на четири двойки, ще приемат молбите по региони.
|
|