Графикът на прокуратурата вчера стигна и до Националната електрическа компания (НЕК). Магистратите ще разследват безстопанственост при сключването на договори. От обвинението не съобщиха за кой период става въпрос, но според Нова тв се разследват последните две години. Прокурор Емилия Варадинова, която води разследването, не отрече, но и не потвърди дали се проверяват консултантските договори по мегапроекта АЕЦ "Белене". "Уверявам ви, че действаме по график", заяви от своя страна по-рано през деня говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.
"Разследваме безстопанственост по повод сключване на абсолютно неизгодни договори при наличие на собствен административен капацитет на съответната институция да извърши дейностите, за които иначе е платила доста пари на външни изпълнители", заяви Арнаудова, без да даде повече подробности. Наемането на външни консултанти е честа и обикната практика сред министерства, агенции и държавни фирми.
По неофициална информация става дума за адвокатски услуги за дела, водени от НЕК. Компанията има свои юристи, но сключва договори и плаща на външни фирми за услуги. Засега щетата била за около 1 милион лева, но е възможно сумата да нараства.
Справка на в. "Сега" в регистъра на обществените поръчки обаче показа, че от 2015 г. насам НЕК не е сключила нито един нов договор за консултантски или юридически услуги. Най-вероятно става въпрос за плащане по договор от предходни години. Междинният финансов отчет на НЕК за деветте месеца на миналата година показва, че разходите за външни услуги намаляват незначително спрямо година по-рано. Така, ако до септември 2016 г. компанията е платила по това перо 26.7 млн. лв., то година по-рано разходът е бил 27.5 млн.лв. За разлика от 2015 г. обаче през миналата година в отчета на НЕК се появява сумата от 1 млн. лв., описана като задължение по арбитражното дело към "Атомстройекспорт" (АСЕ). Не е ясно дали това са пари, платени към адвокатската кантора "Уайт енд Кейс", която бе наета от България да защитава държавния интерес в делото между АСЕ и НЕК.
В същото време само в рамките на година графата "други разходи" нараства двукратно - от 45.5 млн. лв. през 2015 г. до 90.2 млн. лв. през 2016 г. Този ръст се дължи на включените съдебни разноски по арбитражното дело за Втора атомна и на начислението на разходи за глоби и неустойки към производителите на ток, обясняват от НЕК в анализа към финансовия си отчет.
Посещението на прокурорите в сградата на НЕК идва само два дни след като магистратите влязоха и в КЕВР. Според един от лидерите на "Обединените патриоти" - Валери Симеонов, работата на прокуратурата в момента е кампанийна. Вчера той коментира пред Нова тв, че още преди две години комисията за наблюдение на КЕВР в Народното събрание е събрала и внесла в прокуратурата сигнали за нарушения, но до момента реакция нямало. "В доклада имаше стотици нарушения, имаше стотици фирми изредени там, не само трите ЕРП-та, имаше случаи на изнасяне на огромни финансови ресурси от трите ЕРП-та в други държави чрез раздуването на разходи", обясни Симеонов. Той се възмути, че евтиният ток от АЕЦ "Козлодуй" и държавната тец "Марица-изток 2" се продавал на частни компании, които го изнасяли на много по-висока цена. Такива фирми били "като на жената на Кадиев", чиято компания също търгува с еленергия. По наредба КЕВР всяка година определя "квота" на тока от Първа атомна например - каква част от енергията да се търгува на регулиран и каква - на свободен пазар. За 2016 г. това разпределение бе 25% към 75% в полза на свободния пазар.
ПАС
Прокуратурата е в правото си да проверява всеки един сигнал, смята бившият министър на енергетиката Теменужка Петкова. Вчера тя обясни, че няма информация точно какво търсят магистратите, важното било да се стигне до "обективната истина". От министерството на енергетиката вчера не коментираха визитата на прокуратурата.
ЗАВОЙ
С гласовете на ГЕРБ, "Обединени патриоти", ДПС и "Воля" Народното събрание вчера закри парламентарната комисия за наблюдение на дейността на КЕВР. Това стана с приемането на новия правилник на НС. Предложението направи шефът на временната комисия за изготвянето му Данаил Кирилов от ГЕРБ. Той се мотивира с решение на председателите на ПГ броят на комисиите в новия парламент да остане колкото и в миналия - 23. В същото време по инициатива на "Обединени патриоти" се създаде нова комисия - за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата. Кирилов поясни, че след закриването на комисията за контрол на КЕВР работата й ще се поеме от подкомисия в рамките на енергийна комисия.
Прокуратурата влезе "по график" и в НЕК
ама и е много МЕК!