Германският канцлер Герхард Шрьодер и опозиционният лидер Ангела Меркел отново категорично отхвърлиха идеята за обща коалиция след изборите в неделя, единодушни са германските медии. Това стана ясно след последния тв дебат между двамата и лидерите на основните политически партии в Германия, който се състоя завчера. За разлика от първия дебат преди седмица, участниците сега използваха по-остър език и бяха като цяло по-агресивни.
Според последните проучвания на общественото мнение, нито една от партиите няма да получи абсолютно мнозинство в Бундестага на 18 септември, което ще накара германските лидери да търсят различни коалиции.
"Ще спечелим изборите на последната права. Имаме най-добри шансове, въпреки че не всичко е решено", обяви Меркел. Председателят на опозиционния Християндемократическия съюз/ХДС/ подчерта, че няма намерение да влиза в голяма коалиция с управляващите социалдемократи. Меркел обвини Шрьодер, че икономическата му политика се е провалила и затова отвлича вниманието на избирателите от лошото си управление с лъжи. Тя предупреди, че канцлерът ще доведе на власт бившите комунисти. Нейният съюзник - председателят на Християнсоциалния съюз/ХСС/ и премиер на Бавария Едмунд Щойбер, изтъкна, че голямата коалиция е най-лошото решение.
Канцлерът Шрьодер също изключи възможността да се коалира с Меркел. Той заяви, че е оптимист и обеща да се бори много твърдо до края, за да може да продължи и след изборите политиката си на реформи в сегашната коалиция със Зелената партия на външния министър Йошка Фишер. Той пък атакува християндемократите за позицията им за Ирак и желанието да са по-обвързани със САЩ.
Шрьодер също така отхвърли идеята да се съюзи с новата Лява партия, чийто съпредседател Грегор Гизи няколко пъти намекна за подобен вариант. Канцлерът припомни ситуацията отпреди три години, когато четири седмици преди изборите никой не вярваше в победата на червено-зелената коалиция.
Канцлерът и лидерът на опозицията отново кръстосаха шпаги по въпроса за данъците и кандидата за финансов министър от ХДС Паул Кирхов. Ангела Меркел отново подкрепи драстичните му идеи за общи данъци за бедни и богати, "ако това разрешат избирателите". Герхард Шрьодер нарече предложенията му "антисоциални".
Последните проучвания показват, че опозицията засега продължава да води минимално със 7% пред управляващите, само пет дни преди изборите.
|
|