В равните участъци оградата е двойна и това се видя ясно при обиколката на служебните министри на отбраната и вътрешните работи през март. |
Парадоксално е, че на проверяващите им е трудно да установят каква точно е оградата в отделните труднодостъпни участъци, особено край Бургас, стана ясно на последния парламентарен контрол. Според Узунов комисия е проверявала има ли разминаване между поръчаната двуредова ограда и построената едноредова. Никой от проверяващите не е могъл да установи какъв е типът на съоръжението. "В протокола на приемателната комисия не е отбелязан типът на съоръжението в Бургаска област. Проверяващият екип не е могъл да установи какъв е", каза Узунов.
Проверката е започнала в последната седмица от мандата на служебното правителство - на 27 март. Инспекторите са тръгнали по следите на милионите за оградата, след като президентът Румен Радев хвърли съмнения за нередности и злоупотреба с пари.
"Съществуват редица смущаващи факти относно договорите, според които се финансира двуредова ограда, но се изгражда едноредова. Ще настоявам истината да бъде изяснена", заяви в края на април Радев в Хасково. До този момент съмнения около изграждането на ограда имаше единствено в цената - тя вече наближава 200 млн. лв., както и около избора на фирмите строители.
"Мисля си, че президентът не е злонамерен, а просто подведен. Твърдението му е лесно оборимо", опонира му бившият зам.-министър на вътрешните работи Филип Гунев. Той беше пряко ангажиран със строежа на съоръжението. По думите му само една трета от построената досега ограда е двуредова и така е било по план.
Не е ясно и колко точно остава да се построи. В една от последните изяви пред Народното събрание бившият служебен министър на отбраната Стефан Янев заяви, че остават 70 км, докато според Узунов недостроени са 27 км.
СПАД
От началото на годината до 20 април на влизане в страната са задържани 300 чужденци. Това е 81.6% намаление спрямо същия период на 2016 г., когато са били 1633-ма. Най-много опити за нарушаване на държавната граница са направили мигранти от Сирия - 110, Афганистан - 67, Ирак - 58, Пакистан - 23. 1527 души са били хванати при опит да напуснат страната нелегално. Тук също се отчита спад - 27.3% спрямо същия период на 2016 г. Част от хванатите са правили по няколко пъти опити да напуснат страната.