Сдружението на лекарите в ТЕЛК-София участва в края на м.г. в протест на родители на деца с увреждания с искания за реформи в сектора. |
Висшите магистрати са решили, че е незаконно да има срок между една и три години за лекарските решения за инвалидизиране, а методиката за определяне на процентите на неработоспособносттa "не е обоснована от медицински критерии и съображения". "Ако увреждането е окончателно, т.е. лицето не може да се излекува от заболяването или състоянието му не би могло да се подобри в обозримото бъдеще с оглед на фактори като възраст, трудова среда и пр., би следвало органът на медицинската експертиза ТЕЛК или НЕЛК да разполага с оперативна самостоятелност да определи по-дълъг срок на инвалидизиране", пише в решението. Според ВАС е напълно неясен и механизмът за комбиниране при определяне на крайния процент загубена работоспособност.
"От днес всички хора, на които им предстои да получат решение или да бъдат преосвидетелствани, няма да могат да получат своето решение. Съответно няма да получат и инвалидна пенсия, а пък това за тях често е единствен доход", заяви пред "Сега" Боряна Холевич, председател на сдружението на лекарите от ТЕЛК в София. Според нея в 72-те комисии в страната средно на ден минават по 10-15 човека, а чакат хиляди.
От сдружението на лекарите вчера са внесли в здравното министерство свой проект на наредба, който от два месеца е даден и на ГЕРБ, омбудсмана Мая Манолова и др. Лекарите предлагат да се разшири кръгът на заболяванията, за които се дава доживотно експертно решение. Холевич даде пример с инсулинова зависимост диабет от детска възраст. Искат да се дава по-висок процент инвалидност за по-тежките заболявания. В същото време лекарите предлагат да отпаднат заболявания, които не инвалидизират човек, а се лекуват, като например възпалението на бъбреците.
ОЦЕНКА
Около 150 хил. са ТЕЛК решенията, които според изчисления на лекарски организации не отговарят на изискванията, тоест са фалшиви, съобщи зам.-министърът на труда Султанка Петрова (от квотата на патриотите) пред Би Ти Ви. Броят на инвалидните пенсии у нас е около 950 хил. 518 хил. са хората у нас, които получават водеща пенсия за инвалидност, каза по същото време пред Нова тв социалният министър Бисер Петков. Още 435 хил. са пенсионерите, на които към основната им пенсия е отпусната добавка за инвалидност, защото имат над 71% степен на увреждане. Тази добавка е в размер на 1/4 от пенсията, но от 2015 г. вече не се отпуска. Именно заради тези добавки общият брой на инвалидните пенсии изглежда толкова голям. Пенсионерите у нас са около 2 млн. и 160 хил. души. Тоест около 20% са пенсионери поради инвалидност. Миналата година за всички инвалидни пенсии са изплатени 1.7 млрд. лв. От тях около 300 млн. лв. са четвъртинките на пенсионерите.