Русия преговаря с няколко страни от Европа за определяне на входната точка на втората тръба на газопровода "Турски поток", като решаващ фактор ще е икономиката, а не политиката. Това обяви вчера руският премиер Дмитрий Медведев, съобщи Медиапул, позовавайки се на информация на ТАСС. Планираният втори лъч на потока е за снабдяване с газ на потребителите от Европа. "В рамките на преговорите, които се водят с редица държави, ще определим къде е най-добре да се установи точката за вход в Европа", каза Медведев. От думите му се разбира, че се преговаря и с Гърция и България. До момента от българското министерство на енергетиката не са излезли с официална позиция по въпроса.
Медведев коментира, че "в крайна сметка реализацията на тези планове на територията на европейския континент зависи от решенията, които ще бъдат взети от европейските държави". "На никого не искаме да се натрапваме, изхождаме от това, че проектът е интересен и взаимноизгоден и по него трябва да се вземат необходимите решения", допълни руският премиер.
Експерти неведнъж са коментирали, че Русия може да пусне тръба и до Варна - по трасето на прекратения "Южен поток". Официално това е било поискано от "Газпром" с позицията на София по предложенията на руския концерн до Еврокомисията. "Газпром" бе заплашен с многомилиардна глоба заради злоупотреба с монопол в осем европейски държави, сред които и България, припомня Медиапул. В българското становище, което бе изпратено до ЕК, се посочва, че "директни газови доставки по дъното на Черно море до България и от там до държавите от Югоизточна Европа биха допринесли за политическата и икономическата стабилност в региона".
Строежът на първата тръба на "Турски поток" от руското крайбрежие по дъното на Черно море до Турция започна в началото на май. То е поверено на компанията "Олсийз". Очаква се този участък, както и планираната втора тръба, да бъдат въведени в експлоатация до края на 2019 година.
|
|