![]() |
Министърът на екологията Нено Димов се срещна с шефа на БСК Божидар Данев и подкрепи бизнеса в искането за промяна на методиката за такса смет. |
"Подкрепяме принципа на определяне на таксите на основата на количеството генерирани отпадъци и на извършените разходи, но промяната трябва да стане като се намери баланс между интересите на бизнеса, гражданите и общините. Трябва да има решение с конкретни срокове - първо за бизнеса, а след това и за гражданите", коментира министър Димов и допълни, че промяната на сегашната методика ще е един от приоритетите на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
"Сега такса смет, която се плаща на общините, все още се определя според големината и данъчната оценка на имотите, като България е единствената страна в Европа, която използва тази методика. Не е приемливо и формирането на таксата да става въз основа на отчетната стойност или на активите на фирмите", категоричен е Данев. Според него този механизъм не допринася за намаляване на отпадъците, напротив - води до по-големи инвестиции за депониране. В сегашната система няма икономически ползи за никого, а рециклирането по никакъв начин не се стимулира, смятат от БСК.
Данев припомни, че работна група, водена от Министерство на финансите, е подготвила проект за промени в Закона за местните данъци и такси, с който се въвежда нова методология за определяне на таксата спрямо количествата изхвърлени отпадъци. Той е убеден, че потребителите трябва да се стимулират за това да изхвърлят боклука разделно. Бизнесът очаква МОСВ да подкрепи промените и новата методика да влезе в сила от 1 януари 2018 г. От работодателската организация поискаха и повече публичност на информацията от общините за количествата битови отпадъци и събраните такси по видове потребители - граждани, предприятия, частни, държавни и общински дружества.
БСК настоява и за прозрачност за дейността на организациите по оползотворяване на отпадъци - най-вече за излезлите от употреба автомобили. Тази дейност се финансира с публични средства чрез продуктови такси. Божидар Данев напомни, че в Закона за управление на отпадъците са предвидени случаи, в които задължените лица внасят продуктовите такси в държавното Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда, без то да има задължение да инвестира средствата по определен начин. От ръководството на камарата настояха и за това таксите в системата на МОСВ - например за ползване на воден обект или продуктовата такса за масово разпространените отпадъци - да се определят на разходопокривен принцип.