Знаете ли какво означава народната мъдрост "Откъдето тръгнеш - там ще се върнеш"? Отговор дава в. "Дума" със "Световно откритие на наши учени: Човекът се е появил на Балканите, не в Африка". Публикацията е илюстрирана с човекоподобна маймуна. Като отправна точка на човечеството не е чудно че, затваряйки цикъла, сме се превърнали в маймунарник.
Ето какво пише "Труд" в уводната си статия по повод "24 май" под заглавие "За буквите, шимпанзето и Шекспир": "Чували ли сте теоремата за маймуната и безкрайността? Според нея, ако турите едно шимпанзе пред клавиатура, по която да блъска произволно, и то разполага с безкрайно много време, рано или късно шебекът ще напише събраните съчинения на Шекспир". Родният печат отдавна блъска произволно по клавишите и резултатите изскачат всекидневно. Същият "Труд" дава пример с "Дупка глътна разгонен кон". Драмата е описана подробно, сякаш репортер я е наблюдавал от най-близкото дърво: "Кон, увлечен по кобила, влезе в чужд двор в шуменското село Каспичан и падна в прясно изкопана още неизползвана септична яма".
"24 часа" също показва задълбочени познания от света на животните, като изнася подробности отвътре: "Прадядото на човека е чирпанлия". Същата дописка за маймунското начало на човечеството придобива ново звучене, погледната примерно от Чирпан или Попово. В държава, където връзкарството е доминиращ принцип за оцеляване, е логично да се кичиш със заслуги не само на бащи и деди, но и на всички поколения, които ги предхождат - та чак до маймуната.
А кой друг, ако не националният елит има право да се гордее с произхода си. При него връзката с най-дълбоките корени личи отдалече. "Монитор" съобщава възторжено: "Вечеря в небето над Варна става топглезотия на сезона". И пояснява: "Кран ще вдига платформа за 20 души с гурме специалитети за клиентите". Богатите ще се върнат към най-древната традиция - вечеря нависоко. Разликата е, че преди е била на клон, а сега на кран.
|
|