Десет дни след като Столичният общински съвет одобри предложената от зам.-кмета по екология на София Йоана Христова програма за качество на атмосферния въздух 2015-2020 г., няколко неправителствени организации и трима адвокати заведоха в съда колективен иск срещу бездействието на общината в борбата с високите нива на замърсяване на въздуха в града в периода 2015-2017 г. Сред инициаторите са екосдружението "За земята - Достъп до правосъдие", гражданската инициатива "Спаси София", Асоциация "Диабет 2", Център за независим живот. Те са обединени в група "Чист въздух".
Жалбоподателите твърдят, че въпреки замерените високи нива на фини прахови частици във въздуха в периода 2015 - 2017 г., общината не е предприела никакви мерки за намаляването им. Последната приета Програма за чистота на въздуха включваше периода от 2010 до 2015 г. От групата се съмняват в законосъобразността и ефективността на приетата на 18 май и закъсняла с две години нова програма на общината. От там цитираха данни на Европейската комисия, според които българската икономика е ощетена с 3 млрд. евро годишно от непреките разходи за здраве вследствие на мръсния въздух.
Очакванията на завелите иска са Софийският градски съд да установи дали и колко Столичната община е навредила с бездействието си на софиянци. Друго искане от съда е да я задължи да предприеме час по-скоро мерки за намаляване на фините прахови частици във въздуха. Христо Илиев от "Спаси София" обясни пред "Сега", че става въпрос за спешни мерки, които са краткосрочни и могат да бъдат наложени още докато трае самият иск. Сред тях например е осигуряването на повече градски транспорт. По-дългосрочните мерки, които могат да бъдат наложени обаче, не могат да бъдат изпълнени, докато трае искът и изискват обществено обсъждане. Такава мярка е ограничението на коли в центъра на София.
Гергин Борисов нахвърли още няколко мерки, за които от гражданската организация настояват - обособяване на повече бусленти с цел приоритетно преминаване на градския транспорт, повече електротранспорт, откриване на повече линии, устройване на повече пешеходни зони. Една от най-екстравагантните идеи е за спиране на движението в цели квартали за определен срок от време.
"Искът в момента не е на максимум. Тепърва ще се прибавят още мерки", каза Илиев. Към колективния иск могат да се присъединяват и други заинтересовани страни. Въпреки примера с несполучливия опит на пловдивчани да осъдят своята община за мръсния въздух от "Спаси София" са обнадеждени, че съдът ще вземе страната на гражданите.
Другари и другарки,
планът на другарката Кмет в момента трябва да е парцел по парцел за цяла София. Улици, тротоари. Всичко това отделено от тревните площи с по-висок цокъл, че да не може дъжда да отмива калта на тротоара/пътното платно. Който паркира на неасфалтирано място (градинка, тревна площ) да бъде глобяван. Сегашното минаване със суха метла на труженичките в чистотата не дава резултат.
Съмнявам се че г-жа Фандъкова въобще има капацитет за това. Те все оттам говорят за глобални неща. Не - на микро ниво трябва да се слезе. Ако искат ще ги разведа в някои части на София и да им покажа примери. Имаше една плаха мома зам. кмет по екологията. Симпатично момиче, но и то идея си нямаше за какво иде реч. При изпълняване на горното ще намалее в пъти прахта. Отделно са си другите механизми за велоалеи, пешеходни алеи и ограничаване на автомобилите. Но докато всяка улица не се оправи и да се мие и чисти нищо няма да се получи.
Правило - като вали да е мокро, но не и кално. Като е сухо да няма прах. Сложно ли е?