Напук на "академичните" желания на сънародниците ни зад граница, проявяващи интерес към медицината и компютърните специалности в родните университети, кабинетът отпусна най-много бройки за направлението "икономика". Това става ясно от решение на МС, с които се утвърждават общо 1135 места в българските висши училища за студенти - българи, живеещи извън страната. Става дума за наши сънародници от Украйна, Молдова, Сърбия, Албания, Косово, Казахстан, Македония и други.
На информационната кампания на МОН сред българските общности в чужбина за прием в държавните ни вузове стана ясно, че диаспората ни има огромен интерес към медицинските специалности и компютърните науки. Свободните места за медицина обаче, които държавата ще финансира за академичната 2017/18 г., са 81, а за стоматология и фармация - едва 28. За сметка на това пък най-масовото направление, в което за втора година свиваме приема заради излишък на кадри - икономиката, отваря широко вратите си за българите, живеещи в чужбина - тук са отпуснати 124 места. Те ще учат основно в УНСС, Икономическия университет във Варна, Пловдивския и Югозападния университети.
66 младежи ще могат да следват в направленията педагогика и педагогика на обучението по.... 68 места са предвидени във висшите училища по информатика и компютърни науки, 67 - по комуникационна и компютърна техника и 69 - по филология, като тук най-много са местата за английска филология. 47 са бройките пък за кандидат-архитектите.
ПРИЕМ
Бройката за българите от чужбина, които могат да бъдат приети като студенти, докторанти и специализанти в родните университети, бе увеличена през 2016 г. от 400 на 1000 души. Близо 1/3 от квотата обаче остана незапълнена. Отделно от това страната ни отпуска още близо 150 бройки за студенти от Македония. Предвижда се и прием на 20 докторанти, както и на специализанти.
|
|