Младите хора до 25 г. биха станали учители при работна заплата от 1500 лв. Това показва статистика на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". От профсъюза смятат, че привличането на млади преподаватели, които сега са под 5%, може да се случи само с добра мотивировка и с работни заплати, кореспондиращи с тяхното очакване.
Дори амбициозните планове на новото правителство обаче не отговарят на надеждите на младите хора. Намеренията на кабинета са за двойно увеличение на учителските възнаграждения, което ще се случи в следващите 4 г. Това означава, че стартовата заплата за млад учител би трябвало да бъде около 1200 лв., и то чак през 2021 г.
В позицията си синдикатът посочва, че за да бъдат мотивирани да влязат в училище, младите хора трябва да имат и перспективи за кариерното си израстване. "Сега хоризонталното кариерно израстване на учителите е много мудно, а вертикалното - недостъпно поради липса на мандатност на директорската длъжност. Затова трябва да има модернизиране и практическа насоченост на обучението във висшите училища за придобиване на професионалната квалификация "учител"", посочват от образователния синдикат. Оттам апелират за система за целенасочена подкрепа и квалификация на учителите, с принципи за мотивация за квалификацията, свързани с адекватно заплащане на кариерните длъжности и с професионално-квалификационните степени. "Сегашната система е от императивен характер, който руши професионалната мотивация и качеството на квалификацията. Необходима е промяна във философията на допълнителните плащания за кариерни длъжности с мотивиращо големи разлики", се посочва в позицията.
ИДЕИ
Според профсъюза учителите трябва да могат да ползват 1 година за квалификация при изработени 4 г., като тази година им се заплаща като платен отпуск. Нормативът на преподавателите пък да се намалява като тежест и брой часове след 50-годишна възраст, като се редуцира с един час по-малко седмично за всяка следваща година, като това да не се отразява на работната заплата, настояват още оттам.
|
|