:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 443,026,157
Активни 313
Страници 20,166
За един ден 1,302,066

Общинари от Червен бряг уредили къщите си за безплатно саниране

Строителното министерство обяви, че "процедурите са спазени", но прати случая на Комисията за конфликт на интереси
СЕГА СНИМКИ
Случаят в Червен бряг е първият, при който ще се санират безплатно къщи. Досега и по държавната "безплатна" програма, и по европрограми се обновяваха жилищни блокове.
Безплатното саниране на жилища, което всъщност се плаща от българските и европейските данъкоплатци, отново развихри скандал - този път в Червен бряг. Оказа се, че трима важни местни граждани са успели да класират за саниране собствените си къщи. "Никъде не пише, че щом работиш в общинска администрация, нямаш право да кандидатстваш", смята кметът на Червен бряг Данаил Вълов.

Ударилите "джакпота" със санирането са председателят на общинския съвет Ивайло Иванов, секретарят на общината Николай Недков и шефът на дирекция "Архитектура и строителство" Евгени Тошев. Техните домове ще бъдат оздравени напълно безплатно, защото финансирането е с европейски средства - по новата Оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020 г. Освен трите къщи по ОПРР в Червен бряг ще се санират и други обекти.

Според обясненията на кмета Вълов по "Региони в растеж" общината ще получи финансиране по 6 договора за общо 8.2 млн. лева. С половината от парите ще бъдат санирани три обществени сгради (читалище, социалната служба и пожарната), защото това е едно от изискванията, а с останалото - жилищни постройки.

За скандалното уреждане на висши общински чиновници местни медии писаха още през пролетта. За случая разказаха и "Господари на ефира". Тукашните хора се възмущават и дори протестираха, защото никой не им е обяснил, че и те могат да кандидатстват за стягане и изолация на къщите си с европейски пари.

На фона на общественото недоволство в понеделник ресорното министерство - на регионалното развитие и благоустройството, обяви, че е проверило сигналите и установило, че "процедурата е спазена". То посочва, че трите къщи отговарят на изискванията. Факт е, че определението за "многофамилно" жилище е доста занижено - в него попада всяка постройка, в която има поне двама собственици (няма значение дали са роднини или не) и има поне два "обособени жилищна обекта".

Все пак МРРБ е преценило, че трябва да сезира Комисията за конфликт на интереси.

"Атакувани сме по медии, че в тези три многофамилни къщи има наши служители. Истината е, че няма ограничения в програмата и някаква забрана общински служители да се включат в санирането, заявява неотдавна Данаил Вълов. Всички договори са законни и трябва да бъдат покрити на 100 процента с финанси от програмата", обяснява той. И според зам.-кмета Светослав Георгиев до изтичането на срока за кандидатстване не е имало други желаещи да изолират и стегнат къщите си и затова не можело да се говори, че има ощетени граждани.

Ето че и МРРБ не открива нищо нередно. Сега е на ход Комисията за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси. Тя трябва да прецени дали висшите общински чиновници са злоупотребили със служебното си положение. Според МРРБ, ако се окаже, че са действали в конфликт на интереси, европейското финансиране ще бъде анулирано и общината ще трябва да плати ремонта на трите къщи със собствени средства, а после да си търси парите от "бенефициентите" - тримата чиновници.



МРРБ разяснява



"Всяка община сама си избира сградите, които да бъдат финансирани по ОПРР 2014-2020, като отговаря за цялостното техническо и финансово администриране на проекта/ите за енергийна ефективност на своята територия - осъществява прием на документи за кандидатстване, оценява и одобрява заявленията, подадени от собствениците. Наличната документация и информация са дали достатъчна увереност, че сградите отговарят на определението за многофамилни жилищни сгради", твърди МРРБ в официалното си становище.



3
1669
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
20 Юни 2017 20:25
Е, че нали беше безплатно всичкото? Тоест - плащаме всички... Що да не се включат...
------------------------
Сайтът на Генек

21 Юни 2017 08:43
Безочлива сган! Да бяха казали на обикновените хора, че и те могат да си санират (много)фамилните къщи с пари на европейските данъкоплатци!
21 Юни 2017 11:40
Някой учудва ли се на каквато и да е скандална новина за тази най- голяма далавера санирането? И хич не е безплатно, и не е от еврофндове. Няма начин да спре- няма друга подобна хранилка
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД