:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 434,586,129
Активни 57
Страници 8,082
За един ден 1,302,066

Тереза Мей ядоса лидерите на ЕС с предложенията си за Брекзит

Лондон предлага "неясен" план за статута на европейците, живеещи на Острова
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Европейските лидери изслушаха предложенията на Лондон за Брекзит и се договориха за създаване на европейска система за отбранително сътрудничество по време на Европейския съвет в Брюксел.
Статутът след Брекзит на гражданите на страните от ЕС, които живеят във Великобритания, остава неясен дори и след като британският премиер Тереза Мей представи в Брюксел пред лидерите на останалите 27 страни членки плановете си за излизането на страната от общността, предадоха информационните агенции. Това стана при закрити врати. Тя предлага гражданите на ЕС, които пристигнат на Острова преди Брекзит, да получат право на пребиваване, което ще им даде достъп до здравеопазване, образование и други социални услуги. Граждани на ЕС, които са по-малко от 5 г. във Великобритания, могат да останат, докато изпълнят този срок и след това ще получат този статут. Не е ясно обаче откога точно започва да тече този период. Лондон предлага да е между датата, на която беше активиран член 50 от Лисабонския договор, т.е. 29 март 2017 г., и формалното излизане на страната от ЕС, което се очаква да е на 29 март 2019 г.

Британският премиер Тереза Мей определя плановете си, които официално се очаква да представи на 26 юни като "справедливи". Тя подчертала пред колегите си от ЕС, че не иска никой да си тръгва от Великобритания заради излизането от ЕС, нито семейства да се налага да бъдат разделяни.

Евролидерите приели с ледено мълчание изказването на Мей, според източници, цитирани от ИЮОбзървър. Никой от тях не реагирал с изказване или въпрос. След заседанието в четвъртък германският канцлер Ангела Меркел определи проекта като "добър старт", но допълни, че има много други въпроси, свързани с Брекзит, които трябва да бъдат решени до октомври. Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер заяви, че предложенията на Великобритания за защита на правата на европейските граждани на нейна територия след Брекзит са "недостатъчни". "Това е първата стъпка, но тази стъпка е недостатъчна", каза той след края на Европейския съвет вчера. Полша също не е доволна от предложението на Мей, заяви пред журналисти зам. външният министър Конрад Шивански. "Оценяваме високо самото намерение, но това предложение не отговаря на всички критерии, които съгласувахме в ЕС като необходими изисквания за подписване на споразумение по този въпрос", отбеляза той. Белгийският премиер Шарл Мишел също определи предложенията като "особено неясни".

Лидерите на ЕС отложиха за ноември решението къде да бъдат преместени намиращите се в момента в Лондон Европейска агенция по лекарствата и Европейският банков орган. До 31 юли страните, които са заинтересовани една от двете агенции да бъде преместена на тяхна територия, трябва да подадат заявленията си. До 30 септември ЕК ще даде преценката си за това. През октомври ще има дискусии по въпроса, а гласуването ще бъде през ноември. Според германското издание "Виршафтсвохе" обаче вече било решено, че ЕАК ще е в Лил, а ЕБО - във Франкфурт. В Брюксел премиерът Бойко Борисов обяви, че България ще се бори и за двете агенции.

РЕШЕНИЕ

Лидерите на страните от ЕС решиха да създадат европейска система за отбрана. "В рамките на 3 месеца страните членки ще сформират общ набор от критерии и задължения и ще предложат конкретен проект за разработването и производството на отбранителна техника", обясни председателят на Европейския съвет Доналд Туск. Целта е да се намали броят на моделите от един и същи вид военна техника от различни производители, намиращи се на въоръжение в ЕС, както и да се обединят ресурси за разработка на нови системи. Така Брюксел се опитва да въведе правила на единния европейски пазар в областта на отбранителната промишленост.

7
1595
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
24 Юни 2017 00:54
Тереза Мей ядоса лидерите на ЕС с предложенията си за Брекзит

Нека да продължава да дърпа дявола за опашката.
24 Юни 2017 18:42
А защо трябва да им се даде на готово статут?
Знаете ли че има хора, които живеят в УК повече от 20 години, не говорят езика, не могат да се оправят за елементарни неща...
Цял живот ли трябва да бъдат обгрижвани без да се постараят да се интегрират в обществото, което ги е приело?

24 Юни 2017 19:55
е безмитна търговия с ЕС след 5 годишен изпитателен срок
24 Юни 2017 20:39
Знаете ли че има хора, които живеят в УК повече от 20 години, не говорят езика, не могат да се оправят за елементарни неща...

А знаете ли, че има англичани, които живеят в разни европейски страни повече от 20 години, не говорят езика, не могат да се оправят за елементарни неща...?‌
24 Юни 2017 20:47
Вместо да й се посмеят, те се ядосват....
24 Юни 2017 21:38
Тереза Мей ядоса лидерите на ЕС с предложенията си за Брекзит

Точно това ѝ беше целта.
Защото кралицата я предупреди: "Никакъв мек Брекзит!"
25 Юни 2017 06:30
Ледено мълчание на пасажерите от трета класа при товаренето на спасителната лодка с ВИПовете.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД