![]() |
Европейските лидери изслушаха предложенията на Лондон за Брекзит и се договориха за създаване на европейска система за отбранително сътрудничество по време на Европейския съвет в Брюксел. |
Британският премиер Тереза Мей определя плановете си, които официално се очаква да представи на 26 юни като "справедливи". Тя подчертала пред колегите си от ЕС, че не иска никой да си тръгва от Великобритания заради излизането от ЕС, нито семейства да се налага да бъдат разделяни.
Евролидерите приели с ледено мълчание изказването на Мей, според източници, цитирани от ИЮОбзървър. Никой от тях не реагирал с изказване или въпрос. След заседанието в четвъртък германският канцлер Ангела Меркел определи проекта като "добър старт", но допълни, че има много други въпроси, свързани с Брекзит, които трябва да бъдат решени до октомври. Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер заяви, че предложенията на Великобритания за защита на правата на европейските граждани на нейна територия след Брекзит са "недостатъчни". "Това е първата стъпка, но тази стъпка е недостатъчна", каза той след края на Европейския съвет вчера. Полша също не е доволна от предложението на Мей, заяви пред журналисти зам. външният министър Конрад Шивански. "Оценяваме високо самото намерение, но това предложение не отговаря на всички критерии, които съгласувахме в ЕС като необходими изисквания за подписване на споразумение по този въпрос", отбеляза той. Белгийският премиер Шарл Мишел също определи предложенията като "особено неясни".
Лидерите на ЕС отложиха за ноември решението къде да бъдат преместени намиращите се в момента в Лондон Европейска агенция по лекарствата и Европейският банков орган. До 31 юли страните, които са заинтересовани една от двете агенции да бъде преместена на тяхна територия, трябва да подадат заявленията си. До 30 септември ЕК ще даде преценката си за това. През октомври ще има дискусии по въпроса, а гласуването ще бъде през ноември. Според германското издание "Виршафтсвохе" обаче вече било решено, че ЕАК ще е в Лил, а ЕБО - във Франкфурт. В Брюксел премиерът Бойко Борисов обяви, че България ще се бори и за двете агенции.
РЕШЕНИЕ
Лидерите на страните от ЕС решиха да създадат европейска система за отбрана. "В рамките на 3 месеца страните членки ще сформират общ набор от критерии и задължения и ще предложат конкретен проект за разработването и производството на отбранителна техника", обясни председателят на Европейския съвет Доналд Туск. Целта е да се намали броят на моделите от един и същи вид военна техника от различни производители, намиращи се на въоръжение в ЕС, както и да се обединят ресурси за разработка на нови системи. Така Брюксел се опитва да въведе правила на единния европейски пазар в областта на отбранителната промишленост.