Евродепутатът Емил Радев (вдясно) и шефът на правната комисия на НС Данаил Кирилов смятат, че законодателните им предложения ще решат проблемите на 600 хиляди задлъжнели български семейства. |
В края на май група депутати от ГЕРБ внесоха поправки в Гражданския процесуален кодекс, засягащи изпълнителното производство. С преходните и заключителните разпоредби на проекта се въвежда и нов текст в Закона за задълженията и договорите. Той гласи, че "с изтичането на 10-годишен давностен срок се погасяват всички необезпечени вземания срещу физически лица, независимо от прекъсването на давността". Изключение се прави за задължения, които са отсрочени или разсрочени. Разпоредбата не важи и за еднолични търговци.
"Над 600 хиляди български семейства имат дългове, имат заведени процедури срещу тях", аргументира промяната Емил Радев, който внесе подобен законопроект в 42-ото Народно събрание. Действащият закон предвижда 5-годишна давност за всички вземания, за които не е предвиден друг срок, и 3-годишна давност за вземанията за възнаграждения за труд, за обезщетения и неустойки от неизпълнен договор, за наем, лихви и др. "С всяко действие на кредитора - било със завеждане на съдебно дело, било в хода на изпълнителното производство, тази давност се прекъсва и започва да тече наново. Така стигаме до правния парадокс да се водят производства в продължение на 10-15 г. и даже когато длъжникът почине, ако неговите наследници приемат наследството му, продължават да дължат тези суми", изтъкна Радев. И посочи, че обикновено 4-5 г. след изтичането на срока за погасяване на дълговете, кредиторите ги продават на колекторски фирми, които започват да притискат длъжниците. Според евродепутата 10 г. абсолютна давност е достатъчно дълъг срок, за да се даде възможност да се събере вземането.
"Това е крачка напред към разрешаването на проблема", съгласи се зам.-шефът на правната комисия Филип Попов от БСП. Но предупреди, че е необходимо да се обясни ясно смисълът на фразата "необезпечени вземания", за да не попаднат всички видове вземания в тази категория. Освен това той посочи, че БСП би подкрепила само конкретната разпоредба за давността, но не и целият проект на ГЕРБ за промени в ГПК. Това означава, че ако проектът не мине на първо четене, останалото също ще пропадне.
----------ПРЕДПОЧИТАНИЕ
Според управляващите 10-годишната абсолютна погасителна давност е за предпочитане пред въвеждането на личния фалит. Мотивът им е, че несъстоятелността е свързана с много ограничения - върху имуществото на длъжника, правото му да заема определени длъжности и да упражнява определени професии, да се разпорежда с банковите сметки и доходите си. "Тук даваме бърз и безплатен начин. А потребителската несъстоятелност винаги е свързана с разноски", изтъкна Емил Радев.