Лятото идва, с него и жегата. Положението в печата е: "Мозък, вън!". Или как викаше Мишо Шамара навремето: "Животът е хубав, защото е красив". Факт.
Учениците може и да имат само още седмица, ама и за нея ще им изстискат соковете. "Стандарт" дава тон на дискусията: "Левски вместо Рейгън в последния урок". Идеята идва от учителка от Карлово (естествено) по време на открит урок по родолюбие, организиран от "Стандарт" (още по-естествено). По програма трябвало да се учи за Роналд Рейгън и Маргарет Тачър, но даскалицата рекла: "Не мисля, че това е редно, особено в годината, в която честваме 180-годишнината на Апостола". Правилно, Рейгън е второкласен актьор от тъпи уестърни, а Тачър... кой изобщо се интересува от нея. Леля с претенции, че домакинята може да управлява държава, понеже семейният бюджет й е ясен. Скучна работа. Друго си е кога си учим само нашО. Мхм!
Да учим, ама колко да учим. Отговорът е в "Telegraph", извинете за родоотстъпничеството и качествената грешка, в "Телеграф": "Мъчат учениците с 1156 страници". Ужас! Навремето не ни караха да четем толкоз през ваканцията. Тогава и ваканциите си бяха ваканции, и страниците - страници. А сега - мрак и нечетивен шрифт на над 1000 страници. Мъка!
И само това да бяха детските проблеми, да си затвориш очите и да откажеш да четеш задължителната литература. Ама не - "Монитор" - "Децата отключват алергии от басейни с хлор". Ни да ги караш да четат, ни на басейн да ги пратиш. Ситуация, та дрънка. Но така е в днешно време - дават им по един Левски в сърцето и ги пращат в хлорните води и задължителните книги.
Лъч надежда иде от страниците на "Труд" - "Манастири правят детски лагери". Ето къде трябва да иде лятоска младото поколение, там ще научи и патриотизъм, и как сме се пръкнали на тая земя, и занаят. Амин и аман от образователни реформи. И Анатема!
|
|