Британските консерватори ще продължат да управляват Великобритания, след като сключиха споразумение за парламентарна подкрепа с Демократическата юнионистка партия от Северна Ирландия, предаде Би Би Си. Малкият коалиционен партньор на торите няма да има свой представител в кабинета на премиера Тереза Мей, но ще получи 1 млрд. лири, които ще бъдат инвестирани за развитието на Северна Ирландия в рамките на следващите две години.
Споразумението за подкрепа беше подписано вчера на церемония на "Даунинг стрийт" 10. До него се стигна, след като Консервативната партия на Мей загуби мнозинството си в парламента на свиканите от нея предсрочни избори на 8 юни и се нуждаеше от подкрепа, за да сформира правителство. Торите спечелиха 318 места от общо 650 в британския парламент. Юнионистите имат 10 депутати.
Според споразумението от три страници юнионистите ще подкрепят торите при ключови гласувания в парламента, свързани с излизането на страната от ЕС, по бюджетните въпроси, при всички вотове на доверие в парламента и по въпроси, свързани с изпълнение на правителствената програма. Но юнионистите няма да имат никаква роля в политическите разговори на британското правителство, свързани със Северна Ирландия. Предвидено е споразумението да действа през целия петгодишен мандат на този парламент, но след първите две години ще се прегледа отново и ако е необходимо, ще се ревизира.
След като се договори с юнионистите, Мей обяви пред парламента и плана си за статута на гражданите на страните от ЕС, живеещи на Острова след Брекзит. "Искаме да останете", обърна се тя към 3.2 млн. европейци, живеещи във Великобритания и заяви, че те са "неразделна част от икономическата и културната структура" на Обединеното кралство. Планът на Тереза Мей предвижда всички жителите на страните от ЕС, които законно са пребивавали в страната в последните 5 г., да получат право на пребиваване. Те ще могат да доведат съпрузите и децата си. Хората, получили този статут, ще могат да живеят, работят, учат и да получават социални помощи, както и сега. Изискуемите 5 години трябва да се навършват в периода между 29 март 2017 г. - момента на активиране на член 50 от Лисабонския договор за излизането на страната от ЕС, и 29 март 2019 г. - датата, на която формално Великобритания вече няма да е част от ЕС. Не е уточнено кога точно. Европейците, които не са пребивавали 5 г. на Острова, ще получат двегодишен гратисен период, в който могат да кандидатстват за временно жителство. Премиерът Тереза Мей обаче подчерта, че мерките трябва да бъдат реципрочни и страните от ЕС да приложат подобни правила за 1.2 млн. британски граждани, живеещи на територията на общността. При прилагането на плана Лондон няма да се съобразява с решения на базирания в Люксембург Съд на ЕС, подчерта Мей.