:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 207
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Липсата на ученици закри 7% от паралелките в София

Лидер по бал за поредна година е Софийската математическа гимназия
За поредна година паралелките с прием след 7-и клас в столичните гимназии намаляват. Липсата на ученици е довела до закриването на 5% от утвърдените профилирани паралелки и около 11% от планираните професионални паралелки за учебната 2017/18 г. Най-трудно продължава да е влизането в Софийската математическа гимназия, като все по-желани за учениците стават паралелките с език, различен от английския. Това показват резултатите от първия етап на класирането за прием в софийските гимназии след седми клас.

Миналата година на първо класиране бяха закрити 29 профилирани и професионални паралелки от общо 292, т.е. около 10%. За тази година пък обобщените данни са за 27 закрити паралелки от общо 370, т.е. спад от 7%. От РУО-София не уточниха кои точно са закритите паралелки, но те са от почти всички профили - по чужди езици, софтуерни и хардуерни технологии, обществени и хуманитарни науки и др. Оттам коментираха и че тазгодишните данни за броя на паралелките са несъпоставими с тези от м.г., тъй като тази година освен седмокласниците кандидатстват и всички осмокласници (от догодина вече няма прием след осми клас поради завършване на основното образование в седми).

Т.г. в София се очакваше да завършат седми клас 9700 ученици. Реално на национално външно оценяване по български език, с което се кандидатства за прием в гимназия, са се явили 9210 младежи, а на изпит по математика - 9181 ученици. Заявления за участие в първия етап на класиране пък са подали още по-малко тийнейджъри - 8650 души. От тях са класирани 8137 ученици, а некласираните са 513 души, за които има 611 свободни места след първия етап.

Различното тази година е и оценяването на седмокласниците - максималният бал вече не е 36 точки, а 500 т. - за всеки от двата изпита на националното външно оценяване по български и по математика учениците могат да получат най-много по 100 т., а останалите 300 т. идват от оценките по два предмета (избрани от училището) от свидетелството за основно образование. Заради тази новост от столичното управление по образованието отклониха питането с колко точно се подобрява или намалява успехът на седмокласниците ни спрямо м.г. Шефката Ваня Кастрева все пак коментира, че резултатите са съпоставими с м.г., за което говорело и индивидуалното представяне на най-добрите гимназии.

В топ 10 на елитните гимназии влизат "обичайните заподозрени". И през 2017/18 г. лидер с най-висок минимален бал за влизане е Софийската математическа гимназия - там последното прието дете е имало 472.5 точки (от 500 т.). СМГ може да се похвали и с кандидат-гимназист, приет с най-висок бал в София - 497.5 (профил математически). На второ място е 91-ва Немска езикова гимназия с минимален бал от 450 точки, следвана от 73-то СУ "Владислав Граматик" (Втора немска) - 434 т., и Испанската гимназия (412 т.). Изненадващо петото място е за Технологичното училище "Електронни системи" към ТУ-София, което досега имаше самостоятелен прием, а от тази година е включено в общия прием и класация. На позиции от 6-а до 10-а по висок бал се нареждат съответно Първа английска гимназия, Втора английска, Френската гимназия, 22-ро СУ "Г.С. Раковски" и 35-о СУ "Д. Войников".

На "дъното" с най-нисък минимален бал са две обединени училища - 59-о ОУ "В. Левски" и 172-ро "Хр. Ботев", както и Професионалната гимназия по селско стопанство "Бузема".



ЖЕЛАНИЯ

Най-желаната паралелка, както и м.г., остава тази с профил чужди езици (испански и английски) в Испанската гимназия "Мигел де Сервантес" - за нея са кандидатствали 2405 ученици. 2239 младежи са кандидатствали за паралелка със същия профил в 22-ро училище, а 2049 - за чуждоезиковата паралелка във Втора английска. Забелязва се траен интерес към паралелките с език, различен от английския, коментира Ваня Кастрева. На 4-то място по предпочитания е специалността "банково дело" с английски език в Националната търговско-банкова гимназия, следвана от "икономика и мениджмънт" с английски в Националната финансово-стопанска гимназия и отново НТБГ със специалност "електронна търговия" с английски език. Тази година двама ученици са подали заявления с по цели 140 желания, но дори те не са минали миналогодишния рекорд, когато ученичка бе подредил 217 свои желания.
2
2116
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
27 Юни 2017 20:42
И в София ли се почна?
27 Юни 2017 22:44
Иначе БВП растял...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД