Съпротивата на съсловните организации на магистратите срещу плановете на управляващите да орежат външното им финансиране принуди премиера Бойко Борисов лично да разпореди на своите депутати да се откажат от част от радикалните си предложения. Той обаче напълно се съобрази с позицията на главния прокурор, че трябва да остане само финансирането от фондовете на ЕС, тъй като останалите пари били опасни за независимостта на съдиите.
Атаката всъщност е срещу Съюза на съдиите, който печели проекти на норвежкия фонд, швейцарската програма и програма МАТРА на Холандия, но основният дразнител са парите от "Америка за България", въпреки че преди седмица Борисов се прегръщаше с председателя й Нанси Шилър. С парите от тези донори години наред се организират обучения, издават се научни книги, командироват се магистрати на конференции, а с парите на Норвегия бяха стегнати най-мизерните затвори, които иначе са грижа на Министерството на правосъдието.
"Недопустимо е да се въвежда забрана за ползване от магистратските организации на средствата по различни европейски програми и фондове", пише в позицията на Борисов, обявена от правосъдния министър Цецка Цачева. Тя прикани депутатите да заявят, че между първо и второ четене ще запишат текст, който да позволи на сдруженията на съдии, прокурори и следователи да ползват евросредства.
Макар и неохотно, депутатите от ГЕРБ се подчиниха. "Ще направим това предложение, без да знаем работили ли са тези организации по такива проекти, по кои точно проекти, с кои други бенефициенти са били в тези проекти", коментира недоволно шефът на правната комисия Данаил Кирилов.
Законопроектът беше одобрен в правната комисия на първо четене с гласовете на ГЕРБ, ОП и ДПС. Противопостави се само БСП.
ОБЯСНЕНИЯ
Законопроектът е предизвикал недоумение и от страна на Европейската комисия, чиито служители са поискали спешно информация за целите му заради "притеснения, че промените ще засегнат независимостта на магистратите". Кирилов се ядоса, че "някаква секретарка от някакво бюро" му искала обяснения.
|
|