До 5 август
Белоградчишката крепост и пещерата Магура
Уникална цигулка от XIX в. ще свири на всички представления в тазгодишния фестивал "Опера на върховете - Белоградчишки скали", който започва днес и ще продължи до 5 август. Цигулката "Вилхелм Рупрехт - 1850 г." беше намерена в един от трезорите на спонсора на фестивала - Обединена българска банка, и ще бъде предоставена от банката безвъзмездно за всички представления от фестивала. Цигулката е дело на един от най-добрите европейски майстори лютиери - Вилхелм Рупрехт, творил през XIX в. във Виена.
"Ние опазихме и реставрирахме това музикално богатство - коментират от банката, - но благодарим на оркестъра на Софийската опера и балет и на концертмайстора Мария Евстатиева, че ще дадат на нашата цигулка възможност за нейния нов живот там, където е мястото й - пред публиката. Мястото на тази цигулка не е в трезорите ни, а на сцената, за да достави на посетителите на представленията удоволствието и емоцията, за които е създадена."
"Опера на върховете - Белоградчишки скали" е проект на Софийската опера и балет и представлява новаторски фестивал за оперно и балетно изкуство под открито небе. Тази година събитието ще се проведе в двора на Белоградчишката крепост. Освен оперните и балетните представления "Набуко", "Тоска", "Пепеляшка", "Зорба гъркът", "Дон Кихот", "Лакме" и др. акцент ще е и специалното събитие - посещение на пещерата Магура за необикновения спектакъл пърформанс "Вагнер Магура: богове, великани, джуджета и Валкюри", дело на акад. Пламен Карталов.
Тази сценична творба е вдъхновена от музиката и историята. Крал Лудвиг Втори обичал да слуша музиката на Вагнер не само в покоите си, но и в пещера. Тя звучи и досега под изкуствено оформените скални сводове в парка на двореца Линдерхоф, построен от баварския владетел. Щом може в "Пещерата на Венера" (така се нарича кралското съоръжение от XIX век), защо да не се случи и в Магурата, разсъждава Карталов и започва да създава произведението. То ще бъде представяно на 22 до 30 август, като първата част е на входа на пещерата, а втората - в концертната зала под скалите. Посетителите едновременно ще разгледат причудливите каменни форми и ще съпреживеят сцени от опери на Вагнер. На финала ще звучи "Ездата на валкюрите", която ще се разиграе на изхода на Магурата.
|
|