България леко втвърди тона към Македония по повод договора за добросъседство, който трябва да бъде подписан на 2 август при честването на Илинденско-Преображенското въстание. "Текстът е финализиран и нашата страна няма намерение да води нови преговори", заяви вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева пред bTV. По думите й "България няма бърза работа", топката била в Скопие, където трябва да решат дали "да продължат да бъдат изолирани 11 г. от съседите си, от света, правейки се на много велики, или искат да имат европейско развитие". Договорът предизвика брожения в югозападната ни съседка, но основно от опозицията. "Не водим преговори с партии, водим преговори с правителство", заяви Захариева по повод искането на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ да бъде признато македонско малцинство у нас.
Вицепремиерът обясни, че споразумението стъпва върху декларацията от 1999 г. То щяло да бъде подписано на македонски език съгласно конституцията на съседите ни, и на български според нашия основен закон. "Договорите не признават нито езици, нито народи", заяви Захариева. Тя уточни, че комисия от историци и общественици от двете държави ще работят за подобряване на учебните програми.
Договорът за добросъседство освен че би трябвало да уреди стари проблеми между двете държави, се възприема и като стъпка към западната интеграция на Македония. Преди месец за среща с Бойко Борисов дойде новоизбраният премиер на Македония Зоран Заев и двамата обсъдиха тези перспективи. Междувременно вчера "Обединените патриоти" призоваха договорът да бъде подписан "безкомпромисно".
|
|