Правителството вече преговаря с Европейската комисия да бъде направен независим анализ на структурния и функционалния модел на съдилищата. Това била непотвърдена информация на главния прокурор Сотир Цацаров, обяви самият той по време на заседанието на Висшия съдебен съвет (ВСС) вчера. За такъв анализ Цацаров настоява още от времето, когато се отвори темата за евроанализа на прокуратурата и за неизпълнените препоръки от него.
Съдебният съвет най-сетне се съгласи да бъде организиран професионален дебат за реформата в прокуратурата след анализа на държавното обвинение, направен от европейските прокурори след мисията им в страната през миналата година. В предишните три заседания на съвета мнозинството около главния прокурор бламираше обсъждането на темата за анализа, поставени от членовете на съвета Калин Калпакчиев и Соня Найденова. И вчера двамата подчертаха, че институциите бягат от най-важните въпроси по темата. "В плана за действие на Министерството на правосъдието и прокуратурата най-съществените мерки не са отразени. Най-важната мярка за отчетността е за създаване на независим зам. главен прокурор. В момента няма независим механизъм за разследване на главния прокурор, ако има данни, че той е извършил престъпление", каза Калпакчиев. И припомни, че парламентът е въвел процедури за изслушване на главния прокурор, но не и специална комисия, както е препоръчано от чуждестранните прокурори. Няма и предложения за въвеждане на съдебен контрол върху отказите за образуване на досъдебни производства от прокуратурата. Въвеждане на възможност за гражданите да повдигат обвинения в съда също липсва.
"Липсва адекватен контрол върху възобновяване на досъдебни производства при липсва на нови доказателства. Липсва мярка за отчетността на главния прокурор по знаковите дела. Знаете, че и при случаите "Банкя" и "Яневагейт" прокуратурата търси кой е направил записите, а не съдържанието им. Това явно се отчита като проблем от европейските прокурори", допълни Калпакчиев.
Цацаров отговори, че скоро има среща с кмета на Бяла и това е много по-важно от разговора във ВСС. Според него темата за анализа на прокуратурата се поставя избирателно и "не се говори за неспособността на Софийския градски съд да гледа делата за корупция. По думите му прокуратурата е реагирала по темите от анализа, по които има правомощия. А за независим зам. главен прокурор например трябва законодателна инициатива.
--------ПРЕДЛОЖЕНИЯ
Калпакчиев и Найденова предлагаха 7 мерки, с които да бъдат допълнени намеренията на правосъдното министерство и държавното обвинение след изводите на европрокурорите. От тях съветът одобри само две. Сред неодобрените идеи остана и в годишния доклад на прокуратурата да има анализ на причините за големия брой прекратени разследвания за корупционни престъпления.
|
|