Преди това германското сп. "Шпигел" обяви, че "Фолксваген", "Ауди", "Порше", Бе Ем Ве и "Даймлер" са образували картел още през 90-те години на миналия век и са съгласували например ограничаването на вредни емисии. Те също така съгласували действията си спрямо технологиите, цените, доставчиците и дори за монтиране на механизми за пречистване на отработените газове при дизелови модели. За целия период са били проведени около 60 работни срещи, в които са участвали над 200 служители на концерните. Целта на производителите е била да намалят до минимум конкуренцията помежду си.
"Шпигел" се позовава на документ, който "Фолксваген" е подал пред антимонополните власти през юли 2016 г. В него се посочва, че има подозрение за действия, нарушаващи антимонополното законодателство. Според седмичника "Даймлер" също е направил подобно доброволно самопризнание. Политиката на ЕК насърчава фирмите сами да й предават вътрешни доказателства за наличието на картел. Първата фирма - член на картел, която доброволно се разкрие, избягва глобата. Случаят може да се окаже най-голямото картелно дело в историята на Германия, отбелязва "Шпигел". Според изданието компетентните органи са открили първите признаци на сговор още през лятото на м.г.
ГЛОБА
На 19 юли 2016 г. Европейската комисия наложи рекордната глоба от 2.93 милиарда евро на четири европейски компании за производство на тирове по обвинение, че те в продължение на 14 години се договаряли помежду си на какви цени да продават камионите си. Германският MAN, който е под шапката на "Фолксваген" и "Даймлер", шведско-френският "Волво/Рено", холандският DAF и италианският "Ивеко" са нарушили правилата за конкуренцията в ЕС