Минералната вода, която тече в София, да стане по-достъпна, като се изгради водопроводна мрежа за нея, предвиждат промени в Наредбата за изграждане на елементите на техническата инфраструктура. Те са предложени от главния архитект Здравко Здравков, общинският съвет ще разгледа доклада наесен.
През 2011 г. Столичната община получи 8 находища на минерални води на територията си. Екоминистерството й ги предостави безвъзмездно за 25 г.
Предварителните разчети на Здравков показват, че всекидневно водата ще стига за лечебни, спортни, естетически и спа процедури на 100-150 хил. души и за бутилиране на между 2 и 3 млн. л. Освен това ще служи и за стратегически резерв в екстремни и бедствени ситуации.
Минералният водопровод трябва да се направи от специални тръби, отговарящи на изискванията за устойчивост на повишена минерализация и температура на водата. В момента единствената съществуваща мрежа е от помпената станция до Централната баня към находище "София-Център".
Идеята е водопроводът да стига до училища, детски градини, административни сгради и др. Той може да се даде и на концесия. В "Архитектура и градоустройство" на общината вече са постъпили заявления от инвеститори за издаване на разрешителни за пренос на минерални води до обектите им за тяхна сметка.
СПА
Минералната вода може да служи още за геотермално отопление на обществени сгради. Освен това може да се ползва за балнеолечение в Банкя, Горна баня и Панчарево, за бъдещ модерен спа център в Централна баня и за създаване на балнеокомплекси в покрайнините на София. Тези възможности са описани в доклад за приемане на програма за оползотворяване на хидротермалните ресурси от находищата на минералните води и в стратегия за използване на потенциала им.
|
|