:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 126
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

В южната част на "Бедечка" все пак ще се строи

Общината обеща да се съобрази с референдума в Стара Загора, а сега търси начин да го заобиколи
Снимка: архив "Сега"
Към най-южната част на "Бедечка", където почти няма дървета, има най-голям инвеститорски интерес.
Търси се начин референдумът за запазването на парк "Бедечка" в Стара Загора да бъде ревизиран, научи "Сега".

На 18 юни в града се проведе допитване за спасяването на зелената зона и макар той да не събра нужната активност, за да бъде задължителен, кметът Живко Тодоров обеща да се съобрази с 85% от гласувалите, които поискаха паркът да остане. Ден след вота Тодоров обяви, че премиерът Борисов също се застъпва за "Бедечка", двамата дори измислили схема за замяна на държавни терени срещу частните в парка. Последните настроения в местната власт обаче сочат друго.

Спорът сега е за най-южната част на "Бедечка", която е инфраструктурно най-добре разположена и към парцелите там има най-голям инвеститорски интерес. Върху пространството почти няма дървета, растат храсти, останалото е поляни. Веднага след референдума стана ясно, че според общината зоната е по-подходяща за сгради, а не за отмора. На 21 юни се проведе заседание на Експертния съвет по устройство на територията към общината (ЕСУТ), който постанови "за територии, в които не преобладават дървесни видове, да се запази видът устройствена зона, предвидена в действащия Общ устройствен план". Това означава строителство върху апетитната площ.

Решенията на ЕСУТ са препоръчителни, но се оказа, че и кметът не смята пространството за зона за отдих. "Става дума за една много малка част, в която няма никаква паркова територия - това е южната част, и то не на парк "Бедечка", защото там никога не е имало парк и това всеки старозагорец го знае", заяви той на 30 юни пред БНР. Думите му са в огромно противоречие с въпроса на референдума, спуснат от самия него и общинския съвет, защото южната зона бе в границите на парка, за който старозагорци гласуваха.

По информация на "Сега" към изваждане на южната територия от парковата част може да се пристъпи още този четвъртък на заседанието на общинския съвет. Застрояването й отдавна е замислено като "компромисен вариант" между екологичния и инвеститорския интерес. Всъщност територията не е малка - представлява около една четвърт от цялата спорна площ на "Бедечка". Защитниците на парка са на мнение, че тя може да се ползва за спорт и атракции, без да се вдига строителство.



КАЗУС

Все още без отговор виси и дилемата законен ли е референдумът. Казусът е във Върховния административен съд. Питането бе формулирано така, че изрично касаеше бюджета на Стара Загора, а съгласно закона допитвания относно бюджет не се допускат.
2772
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД