Деца от варненския дом "Другарче" се радват на тържество през 2009 г. Оттогава броят на осиновяванията бележи траен спад. |
По данни на социалното министерство към средата на миналата година близо 2500 деца са чакали да бъдат осиновени, а хората, които искат да си вземат дете, са били близо 1500. От началото на годината до края на март 74 деца са получили нови семейства. От 2011 г. до 2014 г. са осиновени общо 2777 деца.
Справка в сайта на посолството на САЩ показва, че броят на осиновените българчета в Америка се е увеличил значително в последните десетина години. През 2007 г. например са били 20, а през последните години са в пъти повече. Рекордът е бил миналата година, когато са осиновени 200 българчета.
Според агенцията основната причина все по-малко деца да се осиновяват в България е бюрокрацията - цялата процедура траела абсурдно дълго: около година и половина - две. Освен това осиновителите в повечето случаи посочват, че искат дете до 3 г., което да е здраво и да не е от ромски произход. Такива деца обаче почти няма, разказват адвокати.
По закон желаещите да осиновят дете минават няколкомесечен курс и обстойни проверки, за да бъдат одобрени като кандидат-осиновители. Щом получат статута, 28-те администрации в страната трябва да им напишат писма и да ги уведомят за възможностите за осиновяване. Нищо такова обаче не се случва, разказват кандидат-осиновители, които са принудени да обикалят домовете в 28-те области, за да си търсят дете. Проблемът е, че 3 години след одобряването им за осиновители те губят правата си и трябва наново да минават цялата процедура.
Промените в Семейния кодекс, които трябваше да улеснят и ускорят осиновяванията, изготвени от предишното правителство, така и не стигнаха до Народното събрание. Наред с въвеждането на пределна възраст на осиновителите и изискването семействата да казват задължително на децата, че са осиновени, промените предвиждаха например съществуващите 28 съвета за осиновяване да се заменят с един национален съвет, за да се съкрати бюрокрацията.
ПОМОЩ
376 семейства, осиновили дете м.г., са получили еднократна помощ. Тя бе въведена от началото на миналата година и е колкото сумата за раждане на първо дете - 250 лв. Общо изплатената сума за този вид помощ към края на октомври е над 93 хил. лв. Тази година е планирано да се изплати еднократна помощ за 700 осиновени деца. Парите се дават при осиновяване на детето от социалните служби по искане на осиновителите след представяне на копието от влязлото в сила съдебно решение за осиновяването. Няма подоходен критерий.