:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 177
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Новата антикорупционна агенция може да се окаже зависима

Работната група по антикорупционния закон, с който ГЕРБ се надява да парира упреците на Брюксел, че не прави нищо против епидемията от подкупи у нас, е обсъждала възможността председателят на бъдещата мегаагенция да се назначава от премиера. Това научи "Сега" от свой източник. Идеята е абсурдна, защото ще създаде изначална зависимост на агенцията, която трябва да е безкомпромисна към обогатяването и търговията с влияние по високите етажи.

Председателят най-вероятно ще се избира от Народното събрание, клонят мненията в групата. Въпреки това е скандално, че изобщо е допусната опция за назначаване от премиера и че това е обсъждано сериозно.

Предвижда се ръководството на бъдещата агенция да е от 5-има членове. Работната група все още не е стигнала до единодушно мнение кои институции да излъчат останалите 4-ма членове. Президентът може да получи правото да определя поне един от ръководството.

В новата агенция ще се съберат комисията за конфискация, комисията срещу конфликт на интереси, БОРКОР и звеното в Сметната палата, което проверява имуществените декларации на хората във властта. Може да бъде одобрено и предложението на президента Румен Радев антикорупционното звено на ДАНС да бъде включено в новия орган. Механичното сливане обаче едва ли ще направи работата на тези органи по-ефективна.

Антикорупционният закон до голяма степен ще повтаря текстовете на предходните два, съобщи министърът на правосъдието Цецка Цачева пред БНР. Те бяха бламирани от предишния парламент заради възможността да се разследват анонимните сигнали.

Както се очакваше, сигналите без автор ще отпаднат. Цачева разказа, че е имало гласове за запазването им, ако се установи достоверност. Тези предложения обаче не били приети, както и идеята уличеният да доказва невинността си, защото така се влизало в конфликт с основните принципи на правото.

Крайният срок за написването на закона е 31 юли. Предния месец Цачева пусна "скелета" му за обществено обсъждане, сега се чака и съдържанието му.



ОБЛАГА

Проектозаконът включва конкретна дефиниция за корупционно поведение: когато в резултат на заемана висша публична длъжност дадено лице злоупотребява със служебното си положение или нарушава служебните си задължения с цел да получи материална облага.
6
945
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
23 Юли 2017 18:53
Може? Тя трябва да е - иначе защо ще я сътворяват...
---------
Сайтът на Генек

23 Юли 2017 18:54
23 Юли 2017 19:02
Естествено.
23 Юли 2017 19:49
председателят на бъдещата мегаагенция да се назначава от премиера.

Логично се вписва в създадената от Него организация на територията:Пирамида на властта му,в която на върха е той,надолу под него-другите...Министри,прокурори,съдии.агенциии.
23 Юли 2017 20:30
Новата антикорупционна агенция може да се окаже зависима

Естествено, след като председателя, а и някои от членовете й ще се избират от НС. Независима ще е колкото е "независима" и съдебната система, в която голяма част се "избират" от НС. Който държи НС, той превзема ТРИТЕ ВЛАСТИ, което пък е в противореч9ие с първите чкенове на конституциярта. Абе, ТЕРИТОРИЯ.
24 Юли 2017 11:49
...когато в резултат на заемана висша публична длъжност...


За да бъде всичко наред трябва да се пропусне "висша" и да се даде ясна дефиниция на понятията.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД