|
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС Шефът на ЕК Жан-Клод Юнкер (вляво) разговаря с американския президент Доналд Тръмп и руския му колега Владимир Путин по време на срещата на върха на Г-20 в Хамбург в началото на юли. |
ЕС се готви за ответен удар срещу САЩ, ако Вашингтон въведе нови, по-строги и всеобхватни санкции срещу Русия, които биха нанесли удар по европейските компании. Шефът на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер е призовал за спешно обсъждане на мерки, с които Брюксел трябва да отговори, ако европейските енергийни компании станат мишена на санкциите, които сега се дебатират в Конгреса на САЩ, съобщи в. "Файненшъл таймс". В същото време "Вашингтон пост" и "Ню Йорк таймс" пишат, че американският Конгрес се очаква днес да гласува законопроекта за новите санкции. Освен тях законопроектът изисква президентът да получи разрешение от Конгреса за всяко сваляне или облекчаване на икономическите наказателни мерки срещу Москва. Говорителката на Белия дом Сара Сандърс заяви вчера, че администрацията на Тръмп подкрепя острия език в представения законопроект и че президентът ще го подпише, ако бъде одобрен от законодателите. Целта на новите санкции била Русия да бъде наказана заради обвиненията в намеса в американските президентски избори м.г. и кризата в Украйна. В Кремъл очакват администрацията на американския президент да формира еднозначна позиция по новите санкции срещу Русия, съобщи говорителят на руския президент Дмитрий Песков. Той също така посочи, че продължителната санкционна реторика на Вашингтон вреди не само на САЩ и Русия, но и на трети страни.
ЗАДЕН ХОД
Турските власти оттеглиха списъка с близо 700 германски компании, заподозрени във финансиране на тероризма, съобщи говорител на германския вътрешен министър Томас де Мезиер. Съгласно информацията, представена от Берлин, турският вътрешен министър е провел телефонен разговор с германския си колега, в който е обяснил, че инцидентът е възникнал в резултат на "проблем с комуникацията". От турското бюро на Интерпол е последвало оттегляне на искането за предаване на информация за заподозрените. Миналата седмица Турция заподозря водещи германски компании като автомобилния производител "Даймлер" в подкрепа на тероризма.