:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 113
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

МОН въвежда дистанционно обучение за българите в чужбина

Министерството на образованието работи за въвеждане на дистанционно обучение по български език и литература, за да може повече деца от различни краища на света да го научат. Това заяви просветният министър Красимир Вълчев в приветствието си към Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) по повод 10-годишния й юбилей.
"Днес имаме над 300 училища по света, в които на 3 март, 24 май и 15 септември се чува българският химн. Гласът на българските деца е доказателство за вашата успешна работа", обърна се министърът към представителите на училищата. По думите му дистанционното обучение, за въвеждането на което МОН вече работи, ще е възможност за онези деца и ученици, където няма голяма българска общност и училище, също да усвоят родния език.
За неделните училища вече има адаптирани учебни програми по български език и литература, разработени съвместно с АБУЧ и Софийския университет. Те са в съответствие с държавните образователни стандарти и синхронизирани с общата европейска езикова рамка. Предстои утвърждаване и на нови програми по история и география на България за училищата в чужбина.
Наесен ще отворят врати нови 44 училища. За учебната 2017/2018 г. за българските школа зад граница министерството на образование е планирало 1.2 млн. лв.

ПОДКРЕПА

Министър Вълчев подкрепи и усилията за признаване на българския език като матуритетен, особено в страните, където имаме големи диаспори. "Готови сме да работим с другите страни, да подкрепим и да инициираме в координация с останалите институции национална кампания за превръщането на българския език в матуритетен", коментира той.

863
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД