:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 124
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Учениците ще се наказват и без писмено информиране на родителя

МОН твърди, че намалява десет пъти бумащината за учителите
Училищата вече ще могат да налагат наказания на учениците, без да е нужно за това да уведомяват родителите писмено. Това стана ясно вчера от обяснения на зам. просветния министър Таня Михайлова на нови промени в наредбата за приобщаващото образование. Занапред, за да стартира процедура по налагане на санкция, ще е достатъчно родителите да бъдат информирани по електронната поща за провиненията на децата си и за санкциите, които предстои да им бъдат наложени. Независимо дали отговорят или не, наказателната процедура ще може да започне, обясни Михайлова.

В момента класните ръководители са длъжни да информират родителите по имейл, с писмо или по телефона, ако детето им отсъстват от училище един учебен ден без уважителни причини. При казуси по налагане на наказания обаче в наредбата за приобщаващото образование пише, че директорите задължително уведомяват родителите писмено, без да е уточнено какво точно се разбира под това - дали с писмо по пощата, или чрез бележника на детето. Зам.-министър Таня Михайлова обясни, че основното затруднение досега е било, че учителите не могат да намерят родителите, за да ги информират за нарушенията на техните деца, както и за определеното за тях наказание. Затова новите текстове донякъде "развързват ръцете" на училищата. Вече няма да е задължително преди стартиране на процедура за санкция на ученик родителите да бъдат уведомявани писмено. В бъдеще това ще става по имейла. Ако родителят поиска, той може да се включи в заседанието на педагогическия съвет, както и да присъства на изслушването на детето си. Ако не реагира обаче на електронната си поща, процедурата няма да бъде спирана. "Въпросът е родителят да бъде уведомен. Дори и да не е съгласен със санкцията, ще може да реагира по други начини, например подавайки жалба", коментира още Михайлова.

Не е ясно дали мярката ще проработи навсякъде, особено например при ромските семейства, доста от които не разполагат с достъп до интернет, но при които въпросният проблем е съществен.

Промяна се въвежда и при отсъствията на учениците. До момента директорите разрешаваха до три дни непосещаване на часовете по уважителни причини. "С промените това разрешение ще се дава от класния ръководител. Ако ученикът трябва да отсъства до 7 дни по уважителни причини, родителите му трябва да подадат уведомление до директора на училището. Над този период разрешение може да издаде само педагогическият съвет", посочи зам.-министър Михайлова.

Новата наредба облекчава значително учителите, които се оплакваха, че трябва да пишат по десетки документи, за да организират допълнителната подкрепа на децата със специални образователни потребности. "По сега действащия нормативен акт, ако в училище има 15 ученици с необходимост от допълнителна подкрепа за личностно развитие, екипът трябва да изготвя годишно около 480 писмени документа. Предложението е те да бъдат сведени до около 45, т.е. административната работа на учителите да се намали 10 пъти", посочиха от МОН.

За преодоляване на обучителните трудности на децата ще се работи от най-ранна възраст, предвиждат още промените. Малчуганите между 3 г. и 3 г. и 6 месеца ще бъдат подлагани на скрининг тестове, разработени от учени и експерти и съобразени с възрастта им, чиято цел ще е отрано да оценят риска от възникване на затруднения. За тази цел започва обучение на 1500 учители в детските градини у нас как да провеждат задължителното ранно оценяване, т.е. мярката ще се приложи най-рано от догодина.

ПОДКРЕПА

2.8 млн. лв. ще получат детски градини и училища за осъществяване на обща и допълнителна подкрепа за учениците. Тя включва допълнителни модули за деца, които не владеят български език в предучилищна възраст и обучение по учебни предмети за ученици с пропуски в материала. Средствата, които са осигурени от прекратени, спрени или намалени месечни помощи поради натрупани отсъствия по неуважителни причини от септември 2016 г. до април 2017 г., могат да се използват още за консултации по дисциплини, които се провеждат извън редовните учебни часове, за екипна работа между учителите и другите педагогически специалисти, както и за допълнителни възнаграждения на педагозите, които работят по издирване на децата в клас. Разпределянето ще е по преценка на директорите на детски градини и училища и ще е свързано с конкретните потребности на децата.
6
1314
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
11 Август 2017 10:15
От приятелки учителки чух, че писмовната им работа се е увеличила не само за този случай, ами въобще. Отнема им страпно много време писане на планове, програми, отчети и т. н. Нещо по този въпрос? Защото, както във всички области и отрасли на мамковината, писането на програми и отчети, разбира се, не подобрява с нищо дейността.
11 Август 2017 15:18
Брутална правна неграмотност.

Уведомяването за наказания, за разлика от други посочени действия е част от законова процедура, свързана с право на обжалване.

За нея важат всички инструменти на общо административно правораздаване. АПК е общия закон, където е описан начина на работа.

Никой психолог от фондация съветник на МОН няма право да обучава служителите на такива "правни" рамки.

МОН не е над закона.

11 Август 2017 15:22
Това е министретсво на образованието!

ОБРАЗОВАНИЕТО!

По логиката на тази "висша" служителка, отговаряща косвено за правната образованост на населението,
Вашият работидател също би могъл да ви накаже с:
"дисциплинарно уволнение".
ПО МЕЙЛА!
А вие можете да подадете жалба!

Господи, и тук ли имаме фалшива диплома (в пряк или преносен смисъл) ?
11 Август 2017 15:34
Уведомяването за наказания, за разлика от други посочени действия е част от законова процедура, свързана с право на обжалване.

За нея важат всички инструменти на общо административно правораздаване. АПК е общия закон, където е описан начина на работа.


Може би все пак ... ЗАНН, а?
11 Август 2017 15:51
както във всички области и отрасли на мамковината, писането на програми и отчети, разбира се, не подобрява с нищо дейността.
Писането на програми, проекти и отчети може да не подобрява обучението на учениците, но подобрява материалното състояние на 5оо ооо КАЛИНКИ по министерства и инспекторати. А кой ще се бори със зъби и нокти по изборите, когато ЦЦ надуе бойната тръба - именно тези калинки и техните семейства от държавни хрантутници ! Малко ли е това ?! [/quote]
15 Август 2017 15:49
Опитват се да замажат проблема с психично болните деца. ГЕРБ закриха помощните и специалните училища и сега едно бавноразвиващо се дете е поставено сред нормални деца. Ужасът за здравите деца е огромен. Страх и паника. Защото умствено изостаналото е по-възрастно от съучениците си на години и съответно доминира в други области - лъже, краде, лази в тоалетната по корем за да е център на внимание, а учителките го защитават.
Децата с асоциално поведение също са вкарани при здравите, тогава е направо шок.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД