:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,701,129
Активни 301
Страници 12,059
За един ден 1,302,066
Континент

5 кризи държат нащрек Европа това лято

Еврократите от плажа следят обстановката в Полша и Украйна, бежанската криза в Италия, Брекзит и каталунците
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Обстановката в Украйна вероятно е сред нещата, които могат да накарат европейските чиновници да отменят летните си ваканции. Боевете тази година взеха вече доста жертви.
Август е смятан за скучен месец за европейската политика заради дългата лятна ваканция, на която се наслаждават много хора на Стария континент. Политическите кризи, въоръжените конфликти и финансовите проблеми обаче имат навик да пренебрегват плановете за почивка на европейските политици.

Когато Гърция беше изправена пред фалит през 2015 г., европейските лидери успяха да вземат решения за справяне с кризата навреме, за да тръгнат към плажа. Не успяха обаче да направят същото по време на войната между Израел и "Хизбула" през 2006 г., при руската инвазия в Грузия през 2008 г. и при първите признаци на превърналата се в глобална финансова криза, които започнаха да се появяват през август 2008 г.

Тази година германският канцлер Ангела Меркел предизвиква съдбата, като с три седмици забави предизборната си кампания заради ваканцията си, през която ще се наслаждава на пешеходен туризъм. (Изборите в Германия са насрочени за 24 септември.) Председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер планира да отсъства през целия август, както прави всяка година. Европейският парламент (ЕП) не работи, а председателят му Антонио Таяни предупреди ЕК да не безпокои институцията до септември. С други думи, ако избухне криза в следващите седмици, очаквайте евролидерите да грабнат телефоните, но не и да се съберат в Брюксел. И все пак има 6 кризи, които изискват внимание не само от шезлонга на плажа.

Полша

EК вече постави основата за санкциониране на Полша, ако правителството във Варшава продължи с реформите, които според Брюксел подкопават независимостта на съдебната система на страната, докато останалата част от света ходи на туризъм, плува или хваща тен. Еврочиновниците вече не могат да се доверят на правителството във Варшава и завземането на съдебната власт е най-новата грижа на Брюксел.

Полското правителство се опитва да отмени или да заобиколи ветото, наложено от президента Анджей Дуда на два спорни закона, които ще дадат на кабинета контрол над Върховния съд и ще позволят на властта да назначава съдиите. Възможни са и масови улични протести, за които да има по-тежки наказания, дори може да се стигне до използването на сила. При всеки от тези три сценария шансовете на ЕС да предприеме действия сериозно се увеличават. Първият зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс заяви, че ЕК е готова да активира "член 7" - първата стъпка към т.нар. "ядрена опция" за отнемането на правото на глас на Полша.

Италия

За трето поредно лято стотици хиляди мигранти се очаква да пристигнат в Европа от Близкия изток и Африка. ЕС постигна споразумение с Турция, Афганистан и няколко африкански държави, за да намали притока на мигранти или да си осигури възможност новопристигналите да бъдат връщани там, откъдето идват. Лодките обаче продължават да прииждат, особено в Италия.

Миграцията е най-чувствителният политически въпрос в Европа. Той може да свали правителства и да промени напълно предизборните кампании в Германия и Австрия. Ново масово удавяне на мигранти или пък терористичен акт, извършен от новопристигнал, може да налее допълнително масло във вече течащите дебати. Гражданската война в Сирия може да направи още по-опасен завой, или пък турският президент Реджеп Ердоган да избере директна конфронтация с Берлин, като отмени споразумението за мигрантите с ЕС и по този начин рискува да се повтори бежанската криза от 2015 г., когато над 1 млн. души пътуваха през Балканите, за да стигнат до Германия и отвъд.

ЕС спазва финансовите си ангажименти. Жан-Клод Юнкер обеща допълнителни 100 млн. евро на Италия и повече еврослужители, които да помогнат за справянето с летния мигрантски наплив. Министрите се договориха за удължаването на операцията "София" за предотвратяване трафика на хора и оръжие в Централното Средиземноморие до края на 2018 г.

Лондон

Парламентарното мнозинство на Тереза Май е на ръба да се изпари в лятната жега. Британският премиер се крепи на власт благодарение на сделката със северноирландската Демократична юнионистка партия. Това обаче създава проблеми: ако 15-те депутати, които заявиха през журналисти, се подпишат под писмо за вот на недоверие към правителството, както заявиха, то Мей може да се окаже извън властта. Ако Великобритания има нов министър-председател, това може да промени траекторията на Брекзит - най-сложната политическа задача на страната в мирно време след края на Британската империя.

Според правилата на Консервативната партия 48 депутати могат да поискат вот за смяна на лидера й. Това няма да се случи през август; освен ако няма нещо извънредно като война, например, парламентът няма да заседава. Позициите на Мей обаче могат да бъдат разклатени от непрекъснатите течове на информация и от атаки от страна на депутати и министри. Това ще й попречи да управлява преди конференцията на консерваторите през септември.

Служителите на ЕС искат стабилно британско правителство, с което да могат да преговарят. В същото време обаче не изпитват особено голямо съчувствие към Консервативната партия.

Каталуния

Лидерът на автономната испанска област Карлес Пучдемон в последните месеци беше ангажиран в сериозен сблъсък с испанската държава. Той заяви, че "нищо няма да ни спре" да проведем референдум за независимост на 1 октомври - действие, което правителството в Мадрид смята за незаконно. Един от възможните отговори на Мадрид към каталунските политици, призоваващи за независимост, е да ги даде на съд. Заплахата да бъдат хвърлени в затвора хора, които искат да гласуват, не изглежда добре на континент, който се гордее, че спазва човешките права.

Каталунците не смятат да се предават, но властта в Мадрид също няма подобно намерение. Очаква се войната на думи, а с наближаването на референдума да бъдат организирани улични демонстрации на поддръжници на независимостта. Не е изключено да се включат и въоръжените сили.

ЕК засега не коментира случващото се в Каталуния, защото всяка нейна дума разпалва допълнително страстите и от двете страни. Това, което се случва в Каталуния, се наблюдава с внимание в целия блок, особено от фламандците в Белгия, шотландците във Великобритания, баските и други националисти в Испания.

Украйна

Боевете в Украйна през 2017 г. са сред най-смъртоносните. Франция и Германия не успяха да накарат Русия да спазва Минските споразумения, а подкрепяните от Москва бунтовници в източните региони на Украйна обявиха независимост от Киев. Това означава, че най-голямата бариера пред руския президент Владимир Путин да се настани в Източна Украйна, както направи в Крим, са американските военни и администрацията на Доналд Тръмп. Всеки може да предположи какво би означавало това.

Белият дом преразглежда плана за доставки на оръжие за украинското правителство. Това може да означава бърза ескалация на конфликта.

Обстановката в Украйна вероятно е сред нещата, които могат да накарат европейските чиновници да отменят летните си ваканции. Ситуацията отдавна подкопава позициите на ЕС като успешен посредник в мирна сделка. Независимо от това украинският президент Петро Порошенко често посещава Брюксел и незабавно ще се обърне към ЕС за помощ, ако насилието ескалира.

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер по традиция е в почивка през целия месец август.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
В Полша не спират протестите срещу спорната реформа на съдебната система, която се опитва да направи правителството и да подчини Върховния съд. ЕК вече предприе наказателни мерки срещу Варшава за това, но продължава да бъде нащрек.
7
1896
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
14 Август 2017 21:02
тоя матрял е много задръстен
14 Август 2017 21:59
Либерастки миш -маш е тази статия ,па и се дзверим колку файтона са протестиращите поляци на снимката
14 Август 2017 22:50
Стилът на статията ми напомни за чакала Табаки, "пълен със слухове, чути-недочути и още по-зле разказвани..." Русия нарушавала Минските споразумения, сякаш главорезите от наказателните батальони не ги игнорират ежедневно, абсолютно незабелязани от западната преса.
14 Август 2017 22:51
Така и не ми стана ясно какво точно се очаква да спазва Русия по отношение на Минският договор след като не е страна по него?Изглежда ни мислят за по глупави от колкото сме!
14 Август 2017 22:59
Франция и Германия не успяха да накарат Русия да спазва Минските споразумения, а подкрепяните от Москва бунтовници в източните региони на Украйна обявиха независимост от Киев.

- Лъжат тавагищите, лъжат!!! - Русия е също страна в тези споразумения както другите две, там, както се водят - държави. Неспазващите са хунтата в Киев.

С обявяване на независимост се промени нещо друго, по-важно: - Измъква се легитимността на Киев и се павира пътят към разпад на измислената територия "404".
15 Август 2017 04:26
Слаба статийка. Голумиятн проблем на ЕС е в това, че все повече хора, групи и държави се убеждават в неговата несъстоятелност и безпомощност да решава общи проблеми.
15 Август 2017 05:53
руската инвазия в Грузия през 2008 г

Повторихте ли вече лъжата хиляда пъти та да стане истина?
Уикипедията я оправихте още през 2012
Мамка му има още живи хора да помнят какво стана. Също сигурно още се е пази някъде поне едно копие от заключението към доклада на една международна комисия. Там абсолютно неполиткоркетно беше казано, че Грузия е започнала войната а Русия е отговорила с 'непропорционално използване на сила'.
Но не се отчайвайте. Народонаселението е тъпо. Само банкерите са умни. Каквото пише по вестниците, това е сущата истина. Като например, че Москва е страна по Минските съглашения.
ДВЕПМ!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД