Делегатите на Учредителното събрание във Венецуела гласуват за провеждане на регионални избори в страната през октомври. |
Ако Венецуела изпадне във фалит, достъпът й до капиталовите пазари ще бъде затворен. Страната обаче разполага с богати петролни ресурси и при евентуално обявяване на неплатежоспособност кредиторите й биха могли да конфискуват активите на държавната петролна компания "Петролеос де Венесуела", включително петролни танкери, рафинерии, банкови сметки.
Досега правителството на президента социалист Николас Мадуро плаща с приоритет падежите по дълга, вместо да внася храни и медикаменти. Производството и петролните постъпления обаче намаляват. Валутните резерви вече са едва 10 милиарда долара, повечето под форма на злато. В края на миналата седмица агенциите съобщиха, че държавната петролна компания преговаря с Роснефт за продажба на акции в 9 петролни проекта. Освен това руската компания е договорила фючърсни петролни доставки за 1 млрд. долара.
ПРЕЧКА
Доверието в способността на Венецуела да погасява дълга си също е разклатено след избирането в края на юли на всемогъщото Учредително събрание. Дълговите споразумения са изготвени според американското право, а САЩ не признават Учредителното събрание, определяйки го като нелегитимен инструмент на диктатурата на президента Мадуро.