Северна Корея може да е получила на черно ракетни двигатели от украинското предприятие "Южмаш". Това съобщи "Ню Йорк таймс", позовавайки се на секретни оценки на разузнавателните служби на САЩ и на изследване на експерта от аналитичния център на Международния институт за стратегически проучвания Майкъл Елеман.
Аналитиците изследваха снимките, на които севернокорейският лидер Ким Чен Ун оглежда ракетни двигатели, и стигнаха до извода, че по външния си вид те напомнят съветските, които днес "могат да имат отношение" само към няколко предприятия на територията на бившия Съветски съюз. По данни на изданието "правителствените следователи и експертите фокусирали своето разследване върху производителя на ракети в Днепропетровск, Украйна". Експерти смятат "Южмаш" за "най-вероятния източник на двигателите" на междуконтиненталните балистични ракети, чиито изпитания КНДР обяви през юли. Изданието все пак подчертава, че няма точни данни кой може да е продал ракетните технологии на КНДР.
В началото на август Съветът за сигурност на ООН единодушно прие резолюция, която затяга санкциите срещу КНДР заради ракетните й изпитания. Според САЩ пълното изпълнение на санкциите ще намали с една трета годишните валутни постъпления на Пхенян, които в момента са три милиарда долара. САЩ обаче се отказаха да се запише в резолюцията отказ от опитите за смяна на режима в Пхенян.
Северна Корея все още няма технология за навлизане в атмосферата на ракетите си и най-вероятно ще й отнеме поне една или две години, за да я придобие, смята зам.-министърът на отбраната на Южна Корея. Той обаче признава, че КНДР е напреднала много с разработването на ядрените бойни заряди.
"САЩ и Южна Корея не вярват, че Северна Корея все още има технология за навлизане в атмосферата в чисто материален инженерен смисъл", заяви южнокорейският заместник-министър на отбраната Сух Чо-сук. "Не смятаме, че са стигнали до тази точка, но е вярно, че я наближават", каза той.
Вашингтон възнамерява да търси съдействие от Русия и Китай, за да се повлияе върху властите на КНДР, обявиха държавните секретари по външната политика и отбраната Рекс Тилърсън и Джеймс Матис в съвместна статия, публикувана във в. "Уолстрийт джърнъл". "САЩ продължават да работят със своите съюзници и партньори, за да се задълбочи сътрудничеството в дипломатическата и военната сфера, а също ще призовават към отговорност държавите, поели задължения за изолиране на режима в Пхенян. Това ще включва най-внимателно следене за спазване на санкциите, за да не остане незасегнат нито един от източниците на доходи за Северна Корея. По-специално САЩ ще продължават да изискват от Китай и Русия да поемат ангажименти да не се предоставя жизненоважна помощ за режима и да го убеждават да се откаже от поетия опасен път", посочват Тилърсън и Матис.