:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,655,517
Активни 424
Страници 25,927
За един ден 1,302,066
Ембарго

Пхенян се крепи на руския петрол

Русия явно изнася огромни количества петрол за Северна Корея - много повече, отколкото декларира в официалните статистики. И нелегално - чрез китайски посредници.
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Руският президент Владимир Путин се срещна наскоро с японския премиер Шиндзо Абе в Кремъл, с който обсъдиха нарастващата ядрена и ракетна заплаха от страна на Северна Корея.
Петролът е "еликсирът", който поддържа живота на севернокорейската ядрена програма, заяви американската посланичка в ООН Ники Хейли, след като Съветът за сигурност в Ню Йорк затегна санкциите срещу комунистическата държава. Ако зависеше само от Вашингтон, той отдавна щеше да е затворил кранчето за Пхенян, но всички опити дотук са се проваляли заради острата съпротива на Китай и Русия. Москва смята за своя заслуга това, че приетите санкции бяха смекчени. С други думи - петролно ембарго няма да има. Вместо това резолюцията на ООН предвижда намаляване на доставките на петрол и петролни продукти - като бензин и дизелово гориво - от 1 октомври. От началото на 2018 година Северна Корея ще има правото да внася от чужбина два милиона барела петрол годишно. Според различни оценки, това ще представлява намаление между 10 и 50% спрямо сегашния внос. Най-големият доставчик на петрол за Северна Корея е Китай, но Русия постоянно увеличава своя дял.

Малко преди гласуването на резолюцията на ООН, Япония и Южна Корея бяха помолили Русия да спре доставките на петрол за Северна Корея. Но руският президент се опита да омаловажи нещата. Според Путин ставало дума само за "40 хил. тона петрол и петролни продукти на тримесечие". А това било нищо в сравнение със стотиците милиони тонове, които Русия изнася на световния пазар. Освен това големите руски енергийни компании изобщо не участвали в тази търговия, увери шефът на Кремъл. Руските медии обаче информират, като се позовават на данъчните власти, че и руските доставки на бензин и дизел почти се били удвоили през първото полугодие на 2017 година. При това реално изнесените количества



навярно са по-големи от обявените от статистиката



Бивш севернокорейски държавен служител, избягал в САЩ, твърди, че Северна Корея внася от Русия между 200 хиляди и 300 хиляди тона гориво годишно. Това потвърждава и Артьом Лукин от университета във Владивосток: "Това означава, че по днешни цени изнасяните количества се равняват на около 300 милиона щатски долара годишно", казва експертът за ДВ. Ако тези цифри са верни, ще излезе, че Москва изнася три пъти повече, отколкото признава. А причината е, че тази търговия се развива изцяло в сивия сектор - най-вече чрез посредничеството на Китай. Голяма част от руските доставки се извършват чрез посреднически фирми, а тази търговия изобщо не фигурира в митническата статистика, продължава Лукин. "Дадена пратка бензин бива регистрирана например като експорт за Китай или Сингапур, но после се появява в Северна Корея", казва експертът пред "Дойче веле". Причината за това са санкциите срещу Пхенян, които правят банковите преводи "практически невъзможни". Затова руските търговци имат нужда от "китайски посредници" с добри контакти. И според "Вашингтон пост" руските петролни продукти стигат до Северна Корея по обиколни пътища. Изданието се позовава на нарасналия от пролетта на 2017 г. брой на танкерите, които пътуват между Владивосток и Северна Корея - очевидно в нарушение на американските санкции срещу Пхенян. Именно заради търговията със Северна Корея Вашингтон през юни 2017 наложи ограничения на "Независимата петролна и газова фирма" (IPC) - частна компания на бившия шеф на Роснефт Едуард Худайнатов. В черния списък на САЩ попадна също и дъщерната компания на IPC "Приморнефтепродукт", която търгува с петролни продукти на рафинерията в Хабаровск и притежава големи складови помещения на пристанището във Владивосток. Пред агенция ТАСС Худайнатов определи санкциите като политически мотивирани. Москва отхвърля американските ограничения и се аргументира с това, че засега няма приети от ООН санкции за доставки на петрол за Северна Корея. В този смисъл Русия не нарушава международното право, казва и Артьом Лукин.

От около три години



Москва води политика на сближаване с Пхенян,



в рамките на програмата си "Обръщане към Изтока". Проектът беше ускорен след конфликта със Запада, породен от руската анексия на Крим. През 2014 година Русия опрости дългове на Северна Корея, останали още от съветско време, на стойност 10 милиарда щатски долара. В същата година двете страни преминаха към руската рубла като платежно средство помежду си. През 2015 Руската търговска камара основа Икономически съвет за връзките си със Северна Корея, а тогавашният руски министър за развитието на Далечния изток обяви целта на Москва: търговията със Северна Корея да се увеличи десетократно до 2020 година - на един милиард щатски долара. Дотук нищо от това не е изпълнено. Обратното дори - търговията е спаднала от 113 милиона долара през 2013 на 77 милиона долара през миналата година. През 2017 г. обаче митническият сбор е нараснал, най-вече благодарение на износа на петрол. Новите санкции на ООН могат малко да намалят руските петролни доставки за Северна Корея, но те няма да премахнат възможностите за незаконна търговия, казва Артьом Лукин. Проблемът за руските търговци на петрол може да дойде от друго място - от празната държавна хазна на Северна Корея, твърди той. Новите санкции на ООН са тежък удар за Пхенян, защото ограничават силно възможностите за износ.

 Ким Чен Ун с макет на водородна бомба. Снимката бе разпространена, след като Северна Корея направи тест на водородна бомба, пет пъти по-мощна от атомната бомба над Хирошима, хвърлена от САЩ върху Япония през 1945 г.
 Лидерът на Северна Корея организира в Пхенян пищно тържество в чест на учените, допринесли за осъществяването на последния ядрен опит.
 Държавните медии в Северна Корея разпространиха снимка на новата ракета "Хуасон 14" преди нейното изстрелване.
13
2797
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
17 Септември 2017 19:11
В същата година двете страни преминаха към руската рубла като платежно средство помежду си

те тук ги стяга реднеците чепика.
значи резолюциите не важат за израел и сащ но за всички дето тези 2 държави не харесват важат що така?!
17 Септември 2017 19:55
"Дадена пратка бензин бива регистрирана например като експорт за Китай или Сингапур, но после се появява в Северна Корея"

"Дадена пратка oръжие бива регистрирана например като експорт за САЩ или Саудитска Арабия, но после се появява в ИДИЛ"
17 Септември 2017 21:50
Русия явно изнася огромни количества петрол за Северна Корея - много повече, отколкото декларира в официалните статистики.

Страхотна гумена мисъл. Хем е явно, хем е тайно, щото не се декларира. Доказателства няма, но за такива типове като руснаците не е и необходимо. Примерът с ВАДАта е показателен. Разбра се, че 99% от твърденията в доклада на Макларън са неверни, но това не е причина да се отмени наказанието на параолимпийците от РФ и те отново няма да бъдат допуснати до олимпийски игри.
С такива така се процедира.
17 Септември 2017 21:53
Добре е, че Русия продава петрол на КНДР. Защото това намалява скоростта на развитие на севернокорейската ядрена програма. Ако и янките бяха умни и не бяха спрели договорката на Буш "храна срещу спряна програма", сега нямаше да имаме тези проблеми.
17 Септември 2017 22:13
ами и медиите си заслужаваме ...
17 Септември 2017 23:26
Какъв невеж трябва да си, за да кажеш: "комунистическата държава"? Може би колкото за "официален, но неупълномощен източник на информация"...
18 Септември 2017 00:26
Mladya hqsh
17 Септември 2017 19:55

Същото щях да пиша, но си ме изпреварил.
18 Септември 2017 00:34
.
18 Септември 2017 05:48
"Пхенян", каквото и да се разбира под това, се крепи на духа на севернокорейците и на далновидността на ръководителите им.
Парадоксално, нали? Явно одиозният Ким, и предците му, почти единствен добре си е научил урока "Ирак", урока "Либия"...
Че и "режимът" на Асад не ще и не ще да пада...
Че и Мадуро реши да търгува петрола в юани...

УжасТ демократизаторски, братя и сестри!!!
Некви си там жуженца така да се опънат на афгано-иракско-либийския модел на демократизация, неблагодарниците им с неблагодарници!
Естествено най-главното жуже е дежурно виновно, кой друг? Няма да е самозабравянето и манията за изключителност, я
18 Септември 2017 12:47
Вижда се от далеч, че статията е от категорията "фейкнюз" или казано на български - една жена каза.Споменатият руски "анализатор" явно е от либералната прослойка, който срещу няколко грантови долара е готов да подпише, каквото му подготвят /имам обосновани съмнения, че е така/.
18 Септември 2017 12:54
Фалшива новина - която парадира пълнотонепознаване на пазара на петрол. Основни познания могат да се придобият в Уикипедия - така, видимо щом се на си правили труда, значи користно лъжат.
18 Септември 2017 13:31
Съжалявам, но ще го кажа. Напоследък в НАШИЯ вестник започнаха да се печатат подобни на заглавието, с извинения, глупости. Човек трябва да е умствено недоразвит за да приеме за нормална подобна теза.
18 Септември 2017 18:47
Много правилна стъпка на Руската Империя да се сближи със Северна Корея !

Това е разширяване на "геополитическия ареал" на Русия и всеки квадратен километър е важен в това направление.

Мисля, че и Китай няма да има нищо против защото за него Северна Корея вече е като "куфар без дръжки".

Докато за Русия Северна Корея е невероятно полезна, като инструмент за натиск над Вашингтон.

Ако САЩ се държат разумно и зачитат интересите на Русия то Кремъл може да окаже влияние върху тов. Ун да не заплашва Вашингтон !

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД