:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 208
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Фалитите у нас са намалели с 1/3

64 000 фирми обаче влизат в групата "високорискови" заради тежки дългове
И-НЕТ СНИМКИ
..
В България фалитите са намалели с над 35% - от 529 през 2015 г. на 381 през миналата година, но пък сериозно се е увеличил делът на фирмите, които са в тежко финансово състояние. Това показва голямо проучване на международната агенция "Кофас" за бизнеса в Източна и Централна Европа. Само българските компании, участвали в анкетата, са над 400 000.

Оказва се, че над 16% oт фиpмитe у нас, или общo 64 xиляди, са изложени на висок риск от фалит и имат проблеми с обслужването на задълженията си. "Броят им е с цели 12 200 повече спрямо 2015 г. и това е сигнал за повишено внимание", коментира Милена Виденова, управител на "Кофас" за България.

Най-уязвимите сектори са търговията с имоти и с потребителски стоки (храни и др.), следвани от строителството, показва проучването. Близо една от десет фирми от бизнеса с имоти е в затруднено финансово положение. Подобно е положението и в търговията на дребно. Показателно е, че два от петте най-големи фалита в България през 2016 г. са на предприятия точно от тези сфери. Това са "Интepкoмepc Гpyп плюc" - търговец на дребно, и продавачът на недвижими имоти "Европейска земя", сочат данните на "Кофас".

Другите от голямата петорка са "Си Ди Дивeлoпмънтc" (с предмет "поддръжка на бизнеса") - една от фирмите, завлечени към дъното с фалита на КТБ, "Macтъp Cтийл пpoфaйлc", търговец на метали, и "Вагоноремoнтeн зaвoд" - Карлово.

Гoлeмитe търговски вериги cъщo мoжe дa cтигнaт дo нecъcтoятeлнocт - като "Пикадили" в България и Агрокор" в Хърватия, посочи Mилeнa Bидeнoвa.

Добрата новина за България - свитият дял на фирми, изпаднали в неплатежоспособност, се дължи на намаляващата безработица, ръста на износа, растящото потребление и ръста на икономиката като цяло.

Има и сектори, които буквално процъфтяват, и там "болни" предприятия почти няма. Това са ИТ, производствата на лекарства, на машини и оборудване, образованието, горското стопанство. Това са секторите отличници не само в България, но и в повечето държави от региона.



ДРУГИТЕ

Най-голям ръст на фалитите има в Унгария - 56.9%, като причината основно са промените в законодателството там. Втора в черната класация е Литва - с 35.2% увеличение, което се дължи на задействания процес "прочистване" на пазара на компании, които реално са били във фалит. Като цяло Централна и Източна Европа отчитат спад на фалитите през изминалата година с 6 на сто. Най-проблемно се оказва строителството, като за държави като Естония, Унгария и Русия несъстоятелността на строителните компании представлява над 20% от всички процедури по фалит.



ТЕНДЕНЦИИ

Според "Кофас" перспективите за Източна Европа са добри и фалитите ще продължат да намаляват. Това се отнася дори за най-рисковите браншове в момента като строителството. Проблеми за бизнеса обаче ще създава недостигът на работна ръка.



Милена Виденова

 Милена Виденова
Source filename: D:\SYS\AGENCIES\OTHER\INETFOTO\Виденова.txt
878
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД